Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Alkovny, polointegrované, integrované, vany aneb jak rozumět dělení obytných vozů

Pro nezávislým cestováním nepolíbené mohou všechny obytné vozy vypadat na výsost stejně. Ve skutečnosti jich ale existuje několik tipů. Každá skupina má své přednosti, ale také nevýhody.

Alkovna neboli výklenek

Před časem k nám přišel mladý muž s požadavkem, že by si rád na dovolenou vypůjčil obytný vůz. Při výběru vhodného typu přišla řeč na alkovny. V momentě, kdy padlo toto slovo, na nás klient vykulil oči – očividně proto, že nevěděl, co toto slovo znamená. Vysvětlili jsme mu, že se jedná o typ obytného auta, které stojí na podvozku dodávky a pro které je charakteristický výklenek nad kabinou. V takto vzniklém prostoru bývá trvale umístěna dvojice lůžek. Ve zbylé části vozu se pak většinou nachází kuchyňka, obývací prostor, sociální zařízení a také další úložné prostory či lůžka. Jak jsme později zjistili, klient – student biologie – se domníval, že je alkovna místo, kde je možné chovat alky, resp. alkouny, ptáky, kteří vzdálené připomínají tučňáky. Pravda, představa to byla mylná. Zcela upřímně ale přiznáváme, že my jsme o existenci těchto opeřenců také neměli sebemenší tušení.

Polointegrované obytné vozy

Alternativou k alkovnám jsou polointegrovaná obytná auta. Koncepcí připomínají alkovny. Jejich nespornou výhodou je ale menší celková výška, která je dána absencí výklenku (alkovny). Cestující spí v zadní části vozu, kde je zároveň umístěna také kuchyň, sociální zařízení, úložné prostory atd. „Polointegráče“ mívají otočné sedadlo řidiče a spolujezdce. Lze je tak používat k posezení. Oproti alkovnám vynikají tyto obytné vozy lepšími jízdními vlastnostmi a nižší spotřebou, což je dáno především celkově menší výškou vozu.

Integrované vozy

Nejnáročnější klienti zpravidla sahají po integrovaných obytných automobilech. Jak již název napovídá, jedná se o vozidla, u kterých došlo k plné integraci sedadel řidiče a spolujezdce a obytné jednotky. Nabízí velice komfortní bydlení. Poněkud limitující ale může být jejich vyšší cena a také rozměry. Nutno ale dodat, že v tomto ohledu doba značně pokročila. Např. renomovaná francouzská značka Challenger nabízí několik integrovaných modelů, jejichž povolená hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny. Je tedy možné je řídit s běžným řidičákem.

Vany

Poslední kategorií jsou pak vany neboli obytné dodávky. Zdálky se příliš neodlišují od běžných dodávek, což je dáno tím, že je obytná vestavba kompletně umístěna uvnitř vozu. Z toho plyne, že takto přestavěná auta nijak prostorově nenabobtnala. Vynikají tak větší úrovní flexibility a snadno se s nimi parkuje. Ve srovnání např. s integrovanými obytnými auty je ale nutné se připravit na ne tak štědře dimenzovanou obytnou část.

Obytný vůz versus karavan

Občas se setkáváme s tím, že se termíny „obytný vůz“ a „karavan“ zaměňují. Synonyma to ale nejsou. Důležitým rozdílem je to, že výše popsaná a vyobrazená obytná auta (obytňáky) mají motor a sama tak nic dalšího k pohybu nepotřebují. Oproti tomu karavany jsou vlastně obytné přívěsy, které je nezbytné zapřáhnout za jiné vozidlo, zpravidla osobní auto, teréňák či SUV.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Pestrobarevná grilovaná zelenina s dipem ze sýru feta

Dokud je stále pestrý výběr čerstvé zeleniny, připravila jsem tentokrát na gril pestrý zeleninový salát z grilované zeleniny. Výborný je jako hlavní chod, ale i jako příloha ke grilovanému masu. Zeleninku báječně doplňuje smetanový dip obohacený sýrem feta. Při grilování na Lotus grilu použijte raději grilovací kámen, případně tácky, ať vám zelenina nepropadá dolů. Doprostřed…

Celý článek

I letošní veletrh vám zpříjemníme soutěží

V době konaní veletrhu FOR CARAVAN Praha 2019 jsme si pro Vás připravili soutěž, která bude probíhat na našem Facebooku a Instagramu 8.-10.3 2019. Budeme hrát o ceny v celkové hodnotě 82 000 Kč.     Pravidla soutěže Chtěli bychom vědět, jak dobře znáte produkty z našeho e-shopu. V průběhu veletrhu budeme postupně zveřejňovat fotografie produktů v příspěvcích…

Celý článek

10 parádních treků, na nichž zrelaxujete a načerpáte energii

Rádi byste vzali rodinu na pohodový horský trek na čerstvém vzduchu? Anebo si chcete dát pořádně do těla při zdolávání náročných vrcholů? Ať tak či onak, nemusíte cestovat daleko. I na území České republiky najdeme řadu vzrušujících lokalit, natož pak ve velehorách na území sousedních států. Jaké destinace máme na mysli a co si vzít…

Celý článek