Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Evropa a jejích několik „nej“ poslouží jako bezva tipy na dovolenou – část 2

Pokud právě plánujete dovolenou, můžete vsadit buď na osvědčené (ale zároveň trochu vyšlapané) klasiky jako Chorvatsko či Itálie. Anebo se třeba nechat inspirovat tipy, které pro vás máme v následujícím článku. Po nejvyšší hoře a nejvyšší aktivní sopce, které jsem již navštívili, se dnes vypravíme k nejhlubšímu jezeru Evropy a také v největšímu alpskému ledovci.

Nejhlubšími jezery se pyšní Norsko

Nejhlubší jezero starého kontinentu s obtížně vyslovitelným názvem Hornindalsvatnet se nachází v Norsku. Oficiálně byla potvrzena hloubka 514 metrů. Spekuluje se ale, že by mohlo být i hlubší. Ve stejné zemi pak nalezneme i další 3 nejhlubší jezera. 5. místo patří italskému jezeru Como. Nejhlubší jezero leží při pobřeží Atlantiku asi 300 kilometrů severozápadně od Osla a severně od Bergenu. Ačkoliv je dobře přístupné autem, rozhodně není masivně navštěvováno, a to ani během letních měsíců. Těšit se tak můžete na neposkvrněnou severskou přírodu, které dominují jehličnany. Na kopcích, které se od jezera zvedají, pak najdeme sníh dlouho do léta, někdy celoročně. Ale nebojte. Jezero se nachází jen kousek od moře s úrovní hladiny ve výšce 53 m.n.m. O letních prázdninách jsou tak zcela běžné denní teploty kolem 20 °C.

Netradičním zážitkem bude určitě také návštěva ledovce Kjenndal nacházejícího se asi 20 kilometrů jihovýchodně v národním parku Jostedalsbreen protkaném nespočtem turistických tras řady obtížností. Na každém kroku se připravte na doslova scénická panoramata, kterým vévodí rozkvetlé jasně zelené louky, vodopády, sněhem pokryté vrcholky a samozřejmě monstrózní ledovec. Děti budou určitě rády, když je vezmete na projížďku loďkou.

Oblast se nachází mezi 61. a 62. rovnoběžkou, což znamená, že zde zažijete něco, co by se dalo nazvat polární den. Začátkem července tu totiž slunce vychází už kolem 4 hodin ráno a zapadá kolem 11 večer. Jev není tak extrémní jako třeba na Nordkappu, nejsevernějším cípu Evropy, kde mezi západem a východem slunce uplyne asi hodina. I přesto jde ale o zážitek, který v Čechách nepořídíme.

Do oblasti se snadno dostanete autem. A na rozvinutou infrastrukturu se můžete těšit, i pokud vyrazíte obytným vozem. Na výběr je z řady kempů. Na severní straně národního parku naleznete třeba kemp Olden Camping Gytri, z něhož se můžete kochat pohledy na Oldevatnet, další z mnoha místních jezer.

Aletsch – největší alpský ledovec

Pokud se chcete vydat za největším ledovcem kontinentální Evropy, musíte právě do výše zmíněného národního parku Jostedalsbreen. Neméně impozantní je ale také švýcarský ledovec Aletch, který je zároveň nejrozsáhlejším alpským ledovcem. Nachází se v Bernských Alpách v kantonu Valais. Ledovec má aktuálně plochu zhruba 80 km2, délku 22,5 kilometru a podle všeho pomalu ustupuje. Podle švýcarského úřadu pro sledování ledovců jen mezi léty 1980 a 2016 přišel o 1,3 kilometru délky. V porovnání s rokem 1870 je pak úbytek 3,2 kilometru. A snižuje se i jeho mocnost.

Ale nechme katastrofické scénáře stranou. Aletsch bude určitě stát za návštěvu ještě mnoho let. Jednoznačně v oblasti doporučujeme navštívit Aletsch Arena. V zimě jde o ráj pro lyžaře a skialpinisty. V létě se pak můžete těšit na asi 300 kilometrů turistických stezek a tras pro horská kola. Náročnost si volíte sami. Na výběr máte od náročných výšlapů až po pohodové vycházky, které absolvujete i s dětským kočárkem. Dětem určitě vykouzlíte úsměv na tváři výletem lanovkou či v lanovém centru. Nechybí ale ani golfové a minigolfové hřiště v nadmořské výšce 2000 m, paddleboardy, 120m visutý most či třeba ukázky historické řemeslné výroby.

K ledovci Aletsch se v letní sezóně dostanete hned čtyřmi lanovkami. Dvě vedou z Riederalpu, jedna pak z Bettmeralpu a jedna z Fiescheralpu. Určitě doporučujeme navšívit Eggishorn, horní stanici lanovky z Fiescheralpu ve výšce 2934 metrů. Ledovec totiž odsud uvidíte téměř v celé své délce.

Vzhůru k ledovci se můžete vydat i obytným autem či s karavanem. Ubytování naleznete např. v Camping und Restaurant Tunetsch.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Při cestování obytným autem pozor na hmotnost a doložnost

Téma hmotnosti hraje při nezávislém cestování obytnými auty jednu z hlavním rolí. Za přetížené auto hrozí citelné pokuty. V následujícím články přinášíme pár tipů, jak do cíle své dovolené dorazit v pohodě a bez průvanu v peněžence. Většina obytňáků má pohotovostní hmotnost do 3,5 tuny a lze je řídit s řidičákem na auto Velká většina…

Celý článek

PF 2018

Vážení zákazníci, děkujeme Vám za projevenou důvěru v uplynulém roce a do nového roku 2018 Vám přejeme hodně zdraví, štěstí a zážitků z cest. Tým PROCAMPING  

Celý článek

Caravan Show Bratislava 2018: Veletržní turné PROCAMPING.cz pokračuje

FOR CARAVAN patří mezi již tradiční akce, které dávají nahlédnout pod pokličku obytným vozům a karavanům. Tisíce návštěvníků, kteří na PVA Expo Praha zavítali mezi 9. a 13. březnem 2018, pak měli u našeho stánku příležitost seznámit se i s celou řadou dalších produktů, které při karavaningu přijdou vhod – s grily, nosiči kol, outdoorovým vybavením…

Celý článek