Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Evropa a jejích několik „nej“ poslouží jako bezva tipy na dovolenou – část 1

Vysvědčení jsou doma. Prázdniny začaly a s nimi čas letního cestování. A třebaže poslední dobou hodně frčí exotika, nezapomínejme na Evropu. Krásný kontinent, na kterém je vždy co prozkoumávat.

Nejvyšší hora – Mt. Blanc

Pokud bychom se vás v pořadu Chcete být milionářem? zeptali, jaká je nejvyšší hora Evropy, asi byste nechybovali. Je jí samozřejmě Mt. Blanc, úchvatný horský masiv nacházející se na pomezí Francie a Itálie. Na jeho úpatí se na francouzské i italské straně nachází několik malebných vesniček, z nichž nejznámější je bezesporu Chamonix. Ještě začátkem minulého století šlo o zaostalou vísku, kam se s trochou nadsázky Pařížan bál vkročit. Pak však nastoupila éra horských rekreací (letních i zimních) a během několika málo desetiletí se z městečka stal světový pojem. Ostatně už v roce 1924 se tu odehrála vůbec první zimní olympiáda. A třebaže je Chamonix spojováno hlavně s lyžováním, oblast je neskonale atraktivní i v létě.

Mt. Blanc nabízí adrenalin i pohodu

Oblast nabízí nepřeberné množství příležitostí k turistice – od pohodových procházek až po skutečně adrenalinové počiny, kam lze zařadit i výstup na samotný Mt. Blanc. Nicméně pokud nebudete chtít, nespálíte ani kalorii. I méně aktivní povahy se totiž mohou nechat vyvézt lanovkou do 3777 metrů nad mořem na pověstmi opředenou vyhlídku pod vrcholem Aiguille du Midi (3842 metrů). Výhledy jsou naprosto impozantní. A obrovským zážitkem je i samotná cesta. Vyjíždíte totiž z nadmořské výšky 1035 metrů, což znamená, že během krátké chvíle vystoupáte o téměř 3 kilometry. A to je hodnota, kterou nikde jinde na světě nenajdete. Určitě doporučujeme zavítat i na nejvyšší vyhlídkovou plošinu, kde si můžete – ale nemusíte – vychutnat pobyt ve speciální skleněné budce, kde budete mít pod nohama kilometrový sráz.

V oblasti kolem Chamonix se můžete těšit na vynikající infrastrukturu pro turisty. Jsou tu prvotřídní ale i normální restaurace, divadla, kasina a muzea. Ubytování můžete volit v soukromí, v levnějších penzionech ale klidně i v některém z místních luxusních hotelů. Pokud přijíždíte obytným autem či s karavanem, na výběr máte z několika kempů. Zmiňme třeba Camping Le Grand Champ či Camping Glacier d’Argentière. Cesta z ČR potrvá 8-10 hodin.

Nejvyšší činná sopka na pevnině

Když se řekne slovo „sopka“, řada z nás si hned vybaví masiv Etna na ostrově Sicílii. Což je samozřejmě správná asociace. Ale kdybychom chtěli zůstat na pevnině, museli bychom o něco severněji. Vlastně jedinou stále aktivní sopkou na evropském kontinentě vyjma ostrovů totiž zůstává italský Vesuv. Jeho 1279 m.n.m. sice nepůsobí zlověstně. Vulkán ale nepodceňujme. Ostatně byl to právě on, který před necelými dvěma tisíci let pohřbil většinu obyvatel vesnice Pompeje a dvou dalších. Tehdy podle různých údajů zemřelo asi 20 000 lidí. Dnes přitom v oblasti, která by byla přímo zasažena výbuchem, žijí asi 3 miliony osob. Ale nebojte se. Vesuv je již dlouho pod drobnohledem italských seismologů. A navíc od jeho poslední erupce v roce 1944 uběhlo více než 70 let. Z pohledu četnosti vulkanické aktivity tak Vesuv naštěstí příliš pilný není.

Úchvatná panoramata sopky a moře

Hlavním důvodem, proč můžeme Vesuv doporučit, jsou fascinující výhledy. A to jednak do kráteru jako takového, což je samo o sobě unikátem, ale také na nedaleký Neapolský záliv. Hora se totiž nachází jen asi 5 kilometrů vzdušnou čarou od moře. A asi stejně vzdálená jsou předměstí Neapole. Rozměry kráteru jsou skutečně monstrózní. A pokud podívanou opepří i trocha sopečného dýmu, nebudete moci jinak, než si představit, s jakou razancí mohl v roce 79. našeho letopočtu vulkán na nešťastné Pompeje udeřit. Dobrou zprávou je, že se až pod vrchol můžete nechat vyvézt terénním autobusem, což je samo o sobě zážitkem. A alternativou je i výlet nad Vesuvem v helikoptéře.

Výlet na Vesuv doporučujeme realizovat během návštěvy jižní Itálie. V takřka docházkové vzdálenosti je Neapol, odkud si můžete vyrazit na výlet na ostrovy Ischia a Capri. Za hodinu a půl jste v Římě. Zhruba dvakrát tak dlouho pojedete do populární Kalábrie s celou řadou atraktivních letovisek (Lamezia Terme, Reggio atd.).

Možností, jak se z ČR do oblasti vypravit, existuje spousta. Nejrychlejší je samozřejmě letadlo. Ale mnohem více uvidíte během road tripu po Itálii. Cestu jde realizovat osobním autem. Pokud ale chcete být originálnější, co třeba vyzkoušet obytňák? Jen 50 metrů od ruin historických Pompejí najdete kemp s názvem Camping Spartacus Pompeii, kde vás přivítají i s karavanem.

 

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Připravte si luxusní domácí Hot dogy

Jedno z nejtypičtějších jídel na grilovačku je dozajista burger. Ale takový dobře sestavený hot dog rozhodně stojí také za pozornost a burgrům pěkně šlape na paty. Tentokrát jsem tedy připravila hned několik tipů na pěkně vytuněný hot dog a nechybí ani recept na domácí „hotdogové“ rohlíčky. Stejně jako k burgrům, můžete i k hot dogům…

Celý článek

XL lednice v karavanu Sterckeman: vidět není, ale mrazí jako o život

XL lednice je jednou z mnoha vychytávek, na které narazíte v karavanech Sterckeman. Své označení přitom nemá náhodou. Vyniká pořádnou porcí vnitřního prostoru a výkonu. Hlavně ale umí neskutečně dobře klamat tělem. V karavanu byste ji museli hledat. Žádná neforemná krabice Lednice vás v karavanu rozhodně nepraští do očí. Právě naopak. Je totiž plně zabudovaná…

Celý článek