Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Jak vybrat spacák, který splní vaše požadavky?

Čím více alternativ, tím těžší výběr. Platí to i o spacích pytlích. Bude lepší dekový, mumiový, či anatomický? A co materiál? Vsadit na osvědčené peří, anebo na syntetiku? A co že je to ta komfortní teplota? Na tyto otázky a řadu dalších odpovíme v následujících řádcích.

V prvé řadě si ujasněte, k čemu budete spacák používat

Před koupí spacáku je dobré říct si, k čemu a kdy jej budete používat. Pokud předpokládáte, že se budete na místo přespání (např. do kempu) dopravovat autem, je zbytečné kupovat drahé ultralehké spacáky vážící kolem 1 kg. Jejich přidanou hodnotu totiž neoceníte. A podobně nemá smysl investovat do dvouvrstvého čtyřsezónního spacáku, když kempujete pouze v létě. Naopak koupíte-li si lehoučký jednovrstvý spacák určený pro teplé letní noci a vydáte-li se s ním v říjnu do Skandinávie, výsledkem může být v lepším případě bezesná noc v důsledku drkotání se zimou. Pokud cestujete hodně a spacák chcete využívat při výrazně odlišných klimatických podmínkách, bude pak dost možná nejlepší alternativou koupě dvou nebo i více spacáků.

Spacáky podle ročního období

Setkáváme se s tzv. jednosezónními, dvousezónními, třísezónními a čtyřsezónními spacími pytli. Jednosezónní spacáky jsou určeny pouze pro letní období. Dvousezónní spací pytle lze komfortně používat i koncem jara a začátkem podzimu. Třísezónní pytle najdou využití od začátku jara až do konce podzimu a čtyřsezónní spacáky lze využívat celoročně. Toto je poměrně zásadní dělení, na které při výběru spacáku pamatujte. Jistě, každý snášíme teplo a chlad jinak. A tepelný management se dá relativně dobře regulovat i pomocí (funkčního) oblečení. I přesto ale platí: nocovat při mrazu v jednosezónním spacáku může být hloupost až sebevražda. A naopak čtyrsezónní spacák bude pro výhradně letní cestovatele zbytečný. Nutno dodat, že poměrně hodně spacích pytlů na trhu jsou např. 1-2 sezónní, příp. 2-3 sezónní.

Spací pytle je dobré kombinovat s vhodnou vložkou. Ta zajistí nejen lepší tepelný komfort, ale i delší životnost spacího pytle.

Zajímavou alternativou může být spacák pro dva

I při nocování v přírodě můžete mít svoji milou či svého milého neustále u těla, a to díky spacákům pro dva. Ty představují zajímavou alternativu ke klasickým single spacákům. Doporučujeme ale volit takové modely, které lze rozdělit do dvou samostatných spacích pytlů. Věřte, že i když jste se svojí manželkou již 10 let a máte spolu tři děti, neznamená to, že když jí je teplo, je i vám teplo a obráceně. Příkladem double spacáku, který lze rozdělit, je např. Outwell Camper Lux Double.

Deka, mumie, sarkofág…?

A pak tu máme tvary. Základní dělení je na dekové spací pytle a na mumie s tím, že mumiové spacáky lze dále dělit na klasické mumie, anatomické mumie (někdy se jim říká také sarkofág) a oválné mumie. Dekové spacáky jsou zpravidla těžší. Rozepnutím pak z nich lze snadno udělat deku (takové 2 v 1). Najdou velmi dobré využití třeba při přespávání na chatě. V mumii je člověk spacákem jakoby celý obalen, čímž dochází k optimalizaci „vyhřívaného“ prostoru (neuniká tolik tělesné teplo). Tyto spacáky jsou zpravidla skladnější a lehčí, takže představují skvělou volbu pro náročnější cestovatele (např. pokud si do batohu či kufru potřebujete kromě spacáku dát i další věci). Většinou se trochu hůře balí, ale nebojte! Pár akcí a máte to v ruce!

Kromě klasických mumií – v podstatě obdélníkový spacák s elipsou na hlavu na jednom konci – existují i anatomické mumie. Ty kopírují tvar lidského těla, čímž dochází k dalšímu snížení hmotnosti spacáku a zlepšení tepelně-izolačních vlastností. Tyto spacáky doporučujeme, pokud jste nároční cestovatelé a počítáte každý gram a centimetr krychlový nákladu. Ale pozor. Nejsou úplně vhodné pro osoby s nadváhou, příp. pokud při spaní trpíte na pocit těsnosti. V takovém případě můžete zvážit spacák ve tvaru rozšířené mumie, příp. klasické mumie (viz výše).

Velkou předností mumiových spacáků je perfektní ochrana hlavy.

Peří, nebo syntetika?

Klasické peří je mimořádně kvalitní izolant. Oproti syntetickým materiálům ale přece jen začíná trochu zaostávat. Nejde ani tak o izolační vlastnosti jako takové. Ty mohou být perfektní. Problémem je spíše to, že peří absorbuje vlhkost, docela pomalu schne, může být problémem pro alergiky a navíc je i dražší. V podstatě by se dalo říct, že pokud míříte někam za polární kruh (kde je zima a sucho), zvolte peří, které je zároveň i lehčí a snadněji se balí. Velké většině z nás ale patrně lépe poslouží syntetika.

Komfortní teplota

Velmi vhodné je se při výběru spacáku dívat i na to, do jakých teplot je určen. Teplotní značení spacích pytlů se na území EU řídí normou EN 13537, která pracuje se čtyřmi teplotami (horní extrémní, komfortní, limitní a extrémní teplota).

Horní extrémní teplota označuje teplotu, při které nám ve spacáku začne být horko. Jasně, ne až tak vypovídající číslo s ohledem na to, že horko můžeme snadno vyřešit rozepnutím zipu, příp. tím, že ze sebe shodíme přebytečné vrstvy oblečení. Podstatně důležitější je komfortní teplota. Ta označuje minimální teplotu, při které standardní evropská žena ještě necítí nepohodu z chladu. A také limitní teplota, což je minimální teplota, při které standardní evropský muž ještě necítí diskomfort související s chladem. Přeloženo do češtiny: minimální teplota, při které je spacák použitelný. Extrémní teplota je pak poměrně nic neříkající (ale standardizovaný) termín pro teplotu, při níž už hrozí poškození zdraví v důsledku omrzlin či dokonce umrznutí.

Mimochodem pokud by vás zajímalo, jaká že je ta standardní evropská žena, jde o ženu ve věku 25 let, vážící 60 kg a měřící 160 cm s povrchem těla 1,62 m2. Standardnímu evropskému muži je pak také 25 let, váží 70 kg, na výšku měří 173 cm a povrch jeho těla zabírá plochu 1,83 m2.

Ano, zní to úsměvně, nicméně každý spacák prodávaný v EU musí být takto označen. Ale nebojte se. U většiny spacích pytlů je uveden údaj „do minimální teploty“, který u zavedených značek skutečně odpovídá tomu, co je daný spacák schopný reálně nabídnout. Takže pokud se třeba u spacího pytle Robens Glacier II píše, že je určen do minimální teploty -22 °C, opravdu se nemusíte v něm spát i za (na české poměry) silného mrazu.

Určitě ale v této souvislosti doporučujeme volit spacáky s rezervou. Vaši schopnost tolerovat chlad může negativně ovlivnit celá řada faktorů – únava, stres, hlad atp.

Výrobci pamatují i na děti

Kromě dospěláckých spacáků existují i takové, které jsou určeny pro malé děti. I v tomto segmentu lze vybírat z dekových i mumiových pytlů, z nichž řada je zkrášlena potiskem, do kterého se vaše děti zamilují. Zpravidla jde o maximálně dvousezónní spací pytle. Jen málokterý rodič si totiž dokáže představit, že by se svou ratolestí strávil zimní noc v zasněžené krajině.

Doma nechte spacák roztažený

Pokud je to jen trochu možné, nenechávejte spacák napěchovaný v obalu. Ten je skvělý při transportu, kdy pytel chrání před mokrem a špínou. Při skladování je ale vhodné spacák rozložit. Prodloužíte tím životnost spacáku a především pak jeho izolačních schopností.

 

 

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Díky unikátní posteli Easy Bed se na večery budete těšit

Největší výzvou konstruktérů obytných vozidel byl vždy boj s prostorem. Jednou ze zajímavých vychytávek, které pomohou využít každý čtvereční centimetr, je speciální postel Easy Bed. Jde o kvalitní a mimořádně pohodlnou postel, jejíž hlavní kouzlo spočívá v polohovatelnosti. Pohodlí, které dává prostor Hlavní předností postele Easy Bed je její polohovatelnost. Jezdíte rádi na horském kole…

Celý článek

Potkejte se s PROCAMPING.cz na veletrhu Caravaning Brno 2016

Všichni milovníci karavanů a obytných automobilů se již těší do Brna. Veletrh Caravaning Brno se řadí mezi nejvýznamnější akce svého druhu nejen v České republice, ale také ve střední a východní  Evropě. V rámci své divize PROCAMPING představí společnost Auto Kora top s.r.o opět své karavany Sterckeman a obytné vozy Challenger. Představíme i své nové projekty. Zveme vás do…

Celý článek