Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Karavany a dálniční známky

Tedy ne, že by se obytným autem či karavanem nedalo vyrazit i v zimě na lyže. I tak ale platí, že hlavní sezona nezávislého cestování začíná právě nyní. Zatímco pro majitele obytných vozů zpravidla platí, že za dálnice platí jako majitelé osobních vozů, u karavanů se situace země od země různí.

V Česku jen na tažné vozidlo

V České republice platí dálniční poplatek (tj. známku) pouze tažné vozidlo.

Slovensko: jen tažné vozidlo, pokud hmotnost soupravy nepřesáhne 3,5 tuny

Slováci účtují dálniční poplatek (tj. známku) pouze za tažné vozidlo, nicméně to pouze za předpokladu, že hmotnost celé soupravy nepřesáhne 3,5 tuny. Pokud ano, zaplatíte i za karavan s tím, že obě známky se lepí na tažné vozidlo.

Německo zdarma, od roku 2019 poplatek

V Německu se karavany zatím pohybují bez poplatku. Od roku 2019 nicméně německá vláda dálnice zpoplatní. Majitelé karavanů zaplatí podle všeho 16 eur za každých 200 kg hmotnosti karavanu.

Rakousko: platí se jen za tažné vozidlo

U našich jižních sousedů je situace stejná jako u nás. Platí se pouze za tažný automobil, a to prostřednictvím známky.

Slovinsko: rozhoduje výška nad přední nápravou tažného vozu

Slovinci byli při vymýšlení způsobu, jak od majitelů (nejen) karavanů získat peníze, o něco kreativnější. Karavany jako takové zpoplatněné nejsou. Nicméně u tažného vozidla je důležitá výška nad přední nápravou. Pokud je nižší než 1,3 m, platí se €15 za týden, €30 za měsíc či €110 za rok. Pro vozy s více než 1,3 m nad přední nápravou platí sedmidenní známka za €40, měsíční za €80 a roční za €220.

Francie: jste motoristou druhé kategorie

V zemi gálského kohouta śpadá souprava osobního vozu a karavanu u mýtných bran do kategorie 2.

Itálie: rozhodují osy

O výši poplatku za použití dálnice v Itálii rozhoduje, zda je přívěs jednoosý (kategorie C) či dvouosý (kategorie D). Počítejte přibližně s 8 eury za 100 km dálnice u kategorie C a 11 eury u kategorie D.

Španělsko: opět hrají roli osy

Jednoosý přívěs spadá do kategorie 2, která má přirážku 70 % oproti kategorii 1 (osobní auto). Za dvouosý přívěs (kategorie 3) pak zaplatíte jako za druhé auto (= 100% přirážka).

Pokud cestujete někam jinam, podrobné a aktualizované informace jsou dostupné např. na stránkách UAMK a dále na dalnicni-znamky.com či tolls.eu. Dobrou zprávou je, že u mýtných bran i v místech, kde se prodávají dálniční známky, jsou zpravidla přehledné infografiky, takže by se nemělo stát, že nebudete vědět, kterou možnost zvolit.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

FOR CARAVAN Praha 2019 je opět tady

FOR CARAVAN Praha 2019 je opět tady a my pro vás opět chystáme výběr toho nejlepšího z našeho e-shopu. Přijďte se na nás podívat 8.-10.3 2019 na již 10. výstavu obytných automobilů a karavanů v PVA EXPO PRAHA Letňany. Návštěvníkům kromě ochutnávky toho, jak funguje život na čtyřech kolech, ukážeme také nejoblíbenější produkty z našeho e-shopu,…

Celý článek

Nejkrásnější pláže Evropy pro obytná auta a karavany

Často se nás ptáte, kde že jsou ty úplně nejkrásnější evropské pláže, které ale zároveň nabízí dobrou infrastrukturu pro obytná auta či karavany. Odpovídá se těžko, jelikož úžasných míst máme na starém kontinentě spoustu. Navíc každému se líbí něco jiného. I přesto jsme se ale pokusili dát dohromady pár tipů s tím, že zároveň poradíme,…

Celý článek

Procamping: hlavní partner Olgy Roučkové – závodnice na čtyřkolách

S hrdostí vám oznamujeme, že se PROCAMPING stal hlavním partnerem jedné z nejlepších čtyřkolkových závodnic Olgy Roučkové. Jako velcí fanoušci života na čtyřech kolech je nám velkou ctí, že může PROCAMPING podporovat úspěšnou závodnici na čtyřkolce. Několikanásobná mistryně republiky v Cross Country vyhrála v loňském roce také Mistrovství Evropy v Maďarsku a Intercontinental Rally Afrika….

Celý článek