Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Karavany a dálniční známky

Tedy ne, že by se obytným autem či karavanem nedalo vyrazit i v zimě na lyže. I tak ale platí, že hlavní sezona nezávislého cestování začíná právě nyní. Zatímco pro majitele obytných vozů zpravidla platí, že za dálnice platí jako majitelé osobních vozů, u karavanů se situace země od země různí.

V Česku jen na tažné vozidlo

V České republice platí dálniční poplatek (tj. známku) pouze tažné vozidlo.

Slovensko: jen tažné vozidlo, pokud hmotnost soupravy nepřesáhne 3,5 tuny

Slováci účtují dálniční poplatek (tj. známku) pouze za tažné vozidlo, nicméně to pouze za předpokladu, že hmotnost celé soupravy nepřesáhne 3,5 tuny. Pokud ano, zaplatíte i za karavan s tím, že obě známky se lepí na tažné vozidlo.

Německo zdarma, od roku 2019 poplatek

V Německu se karavany zatím pohybují bez poplatku. Od roku 2019 nicméně německá vláda dálnice zpoplatní. Majitelé karavanů zaplatí podle všeho 16 eur za každých 200 kg hmotnosti karavanu.

Rakousko: platí se jen za tažné vozidlo

U našich jižních sousedů je situace stejná jako u nás. Platí se pouze za tažný automobil, a to prostřednictvím známky.

Slovinsko: rozhoduje výška nad přední nápravou tažného vozu

Slovinci byli při vymýšlení způsobu, jak od majitelů (nejen) karavanů získat peníze, o něco kreativnější. Karavany jako takové zpoplatněné nejsou. Nicméně u tažného vozidla je důležitá výška nad přední nápravou. Pokud je nižší než 1,3 m, platí se €15 za týden, €30 za měsíc či €110 za rok. Pro vozy s více než 1,3 m nad přední nápravou platí sedmidenní známka za €40, měsíční za €80 a roční za €220.

Francie: jste motoristou druhé kategorie

V zemi gálského kohouta śpadá souprava osobního vozu a karavanu u mýtných bran do kategorie 2.

Itálie: rozhodují osy

O výši poplatku za použití dálnice v Itálii rozhoduje, zda je přívěs jednoosý (kategorie C) či dvouosý (kategorie D). Počítejte přibližně s 8 eury za 100 km dálnice u kategorie C a 11 eury u kategorie D.

Španělsko: opět hrají roli osy

Jednoosý přívěs spadá do kategorie 2, která má přirážku 70 % oproti kategorii 1 (osobní auto). Za dvouosý přívěs (kategorie 3) pak zaplatíte jako za druhé auto (= 100% přirážka).

Pokud cestujete někam jinam, podrobné a aktualizované informace jsou dostupné např. na stránkách UAMK a dále na dalnicni-znamky.com či tolls.eu. Dobrou zprávou je, že u mýtných bran i v místech, kde se prodávají dálniční známky, jsou zpravidla přehledné infografiky, takže by se nemělo stát, že nebudete vědět, kterou možnost zvolit.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

I letošní veletrh vám zpříjemníme soutěží

V době konaní veletrhu FOR CARAVAN Praha 2019 jsme si pro Vás připravili soutěž, která bude probíhat na našem Facebooku a Instagramu 8.-10.3 2019. Budeme hrát o ceny v celkové hodnotě 82 000 Kč.     Pravidla soutěže Chtěli bychom vědět, jak dobře znáte produkty z našeho e-shopu. V průběhu veletrhu budeme postupně zveřejňovat fotografie produktů v příspěvcích…

Celý článek

Potkejte se s Procampingem na Autosalon Show v Hradci Králové. Představíme nové obytné vozy a půjčovnu

Dva nádherné obytné vozy pro vás přivezeme na Autosalon Show a Rally Show na letiště Hradec Králové v sobotu 14. května 2016. Při této příležitosti slavnostně spustíme půjčovnu obytných vozů. Přijďte se na Autosalon Show 2016 bavit a načerpat řádnou dávku inspiarace na svou letní dovolenou. Na duálním okruhu CzechRing v Hradci Králové si užijete maximální adrenalin…

Celý článek

Obytné vozy Challenger vynikají robustností a odolností. I díky technologii IRP

Challenger je ve světě kempinkových aut synonymem kvality už několik desítek let. Za svou pověst vděčí kromě používání kvalitních materiálů také moderním technologiím. Jednou z nich je komplexní technologie IRP, díky které jsou obytné jednotky skvěle připraveny odolávat vnějším vlivům. Technologie v sobě kombinuje několik inovací, které jako celek zajišťují mimořádnou pevnost celé karoserie a…

Celý článek