Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Karavany a dálniční známky

Tedy ne, že by se obytným autem či karavanem nedalo vyrazit i v zimě na lyže. I tak ale platí, že hlavní sezona nezávislého cestování začíná právě nyní. Zatímco pro majitele obytných vozů zpravidla platí, že za dálnice platí jako majitelé osobních vozů, u karavanů se situace země od země různí.

V Česku jen na tažné vozidlo

V České republice platí dálniční poplatek (tj. známku) pouze tažné vozidlo.

Slovensko: jen tažné vozidlo, pokud hmotnost soupravy nepřesáhne 3,5 tuny

Slováci účtují dálniční poplatek (tj. známku) pouze za tažné vozidlo, nicméně to pouze za předpokladu, že hmotnost celé soupravy nepřesáhne 3,5 tuny. Pokud ano, zaplatíte i za karavan s tím, že obě známky se lepí na tažné vozidlo.

Německo zdarma, od roku 2019 poplatek

V Německu se karavany zatím pohybují bez poplatku. Od roku 2019 nicméně německá vláda dálnice zpoplatní. Majitelé karavanů zaplatí podle všeho 16 eur za každých 200 kg hmotnosti karavanu.

Rakousko: platí se jen za tažné vozidlo

U našich jižních sousedů je situace stejná jako u nás. Platí se pouze za tažný automobil, a to prostřednictvím známky.

Slovinsko: rozhoduje výška nad přední nápravou tažného vozu

Slovinci byli při vymýšlení způsobu, jak od majitelů (nejen) karavanů získat peníze, o něco kreativnější. Karavany jako takové zpoplatněné nejsou. Nicméně u tažného vozidla je důležitá výška nad přední nápravou. Pokud je nižší než 1,3 m, platí se €15 za týden, €30 za měsíc či €110 za rok. Pro vozy s více než 1,3 m nad přední nápravou platí sedmidenní známka za €40, měsíční za €80 a roční za €220.

Francie: jste motoristou druhé kategorie

V zemi gálského kohouta śpadá souprava osobního vozu a karavanu u mýtných bran do kategorie 2.

Itálie: rozhodují osy

O výši poplatku za použití dálnice v Itálii rozhoduje, zda je přívěs jednoosý (kategorie C) či dvouosý (kategorie D). Počítejte přibližně s 8 eury za 100 km dálnice u kategorie C a 11 eury u kategorie D.

Španělsko: opět hrají roli osy

Jednoosý přívěs spadá do kategorie 2, která má přirážku 70 % oproti kategorii 1 (osobní auto). Za dvouosý přívěs (kategorie 3) pak zaplatíte jako za druhé auto (= 100% přirážka).

Pokud cestujete někam jinam, podrobné a aktualizované informace jsou dostupné např. na stránkách UAMK a dále na dalnicni-znamky.com či tolls.eu. Dobrou zprávou je, že u mýtných bran i v místech, kde se prodávají dálniční známky, jsou zpravidla přehledné infografiky, takže by se nemělo stát, že nebudete vědět, kterou možnost zvolit.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

S LotusGrill je grilovací sezóna neustále v plném proudu

Pokud jste nadšenci do grilování a už se nemůžete dočkat, až se za teplého letního večera posadíte na zahradě s přáteli ke kusu pěkně masitého grilovaného žvance, máme tu něco pro vás. S přenosným bezkouřovým grilem LotusGrill si můžete užívat chuť grilovaného jídla kdykoliv a kdekoliv. Jeho hlavními devizami jsou především snadná ovladatelnost a nízká…

Celý článek

Připravte si luxusní domácí Hot dogy

Jedno z nejtypičtějších jídel na grilovačku je dozajista burger. Ale takový dobře sestavený hot dog rozhodně stojí také za pozornost a burgrům pěkně šlape na paty. Tentokrát jsem tedy připravila hned několik tipů na pěkně vytuněný hot dog a nechybí ani recept na domácí „hotdogové“ rohlíčky. Stejně jako k burgrům, můžete i k hot dogům…

Celý článek

Evropa a jejích několik „nej“ poslouží jako bezva tipy na dovolenou – část 2

Pokud právě plánujete dovolenou, můžete vsadit buď na osvědčené (ale zároveň trochu vyšlapané) klasiky jako Chorvatsko či Itálie. Anebo se třeba nechat inspirovat tipy, které pro vás máme v následujícím článku. Po nejvyšší hoře a nejvyšší aktivní sopce, které jsem již navštívili, se dnes vypravíme k nejhlubšímu jezeru Evropy a také v největšímu alpskému ledovci….

Celý článek