Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Karavany a dálniční známky

Tedy ne, že by se obytným autem či karavanem nedalo vyrazit i v zimě na lyže. I tak ale platí, že hlavní sezona nezávislého cestování začíná právě nyní. Zatímco pro majitele obytných vozů zpravidla platí, že za dálnice platí jako majitelé osobních vozů, u karavanů se situace země od země různí.

V Česku jen na tažné vozidlo

V České republice platí dálniční poplatek (tj. známku) pouze tažné vozidlo.

Slovensko: jen tažné vozidlo, pokud hmotnost soupravy nepřesáhne 3,5 tuny

Slováci účtují dálniční poplatek (tj. známku) pouze za tažné vozidlo, nicméně to pouze za předpokladu, že hmotnost celé soupravy nepřesáhne 3,5 tuny. Pokud ano, zaplatíte i za karavan s tím, že obě známky se lepí na tažné vozidlo.

Německo zdarma, od roku 2019 poplatek

V Německu se karavany zatím pohybují bez poplatku. Od roku 2019 nicméně německá vláda dálnice zpoplatní. Majitelé karavanů zaplatí podle všeho 16 eur za každých 200 kg hmotnosti karavanu.

Rakousko: platí se jen za tažné vozidlo

U našich jižních sousedů je situace stejná jako u nás. Platí se pouze za tažný automobil, a to prostřednictvím známky.

Slovinsko: rozhoduje výška nad přední nápravou tažného vozu

Slovinci byli při vymýšlení způsobu, jak od majitelů (nejen) karavanů získat peníze, o něco kreativnější. Karavany jako takové zpoplatněné nejsou. Nicméně u tažného vozidla je důležitá výška nad přední nápravou. Pokud je nižší než 1,3 m, platí se €15 za týden, €30 za měsíc či €110 za rok. Pro vozy s více než 1,3 m nad přední nápravou platí sedmidenní známka za €40, měsíční za €80 a roční za €220.

Francie: jste motoristou druhé kategorie

V zemi gálského kohouta śpadá souprava osobního vozu a karavanu u mýtných bran do kategorie 2.

Itálie: rozhodují osy

O výši poplatku za použití dálnice v Itálii rozhoduje, zda je přívěs jednoosý (kategorie C) či dvouosý (kategorie D). Počítejte přibližně s 8 eury za 100 km dálnice u kategorie C a 11 eury u kategorie D.

Španělsko: opět hrají roli osy

Jednoosý přívěs spadá do kategorie 2, která má přirážku 70 % oproti kategorii 1 (osobní auto). Za dvouosý přívěs (kategorie 3) pak zaplatíte jako za druhé auto (= 100% přirážka).

Pokud cestujete někam jinam, podrobné a aktualizované informace jsou dostupné např. na stránkách UAMK a dále na dalnicni-znamky.com či tolls.eu. Dobrou zprávou je, že u mýtných bran i v místech, kde se prodávají dálniční známky, jsou zpravidla přehledné infografiky, takže by se nemělo stát, že nebudete vědět, kterou možnost zvolit.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Známe vítěze soutěže Procamping: Vyhraj obytňák

Na veletrhu FOR CARAVAN 2017 v Praze jste si v naší soutěži tipovali, který stát je kolébkou značky Challenger. Správnou odpovědí byla Francie, kde se značka Challenger zrodila přímo v srdci francouzských vinic v údolí řeky Rhony. Soutěžit o víkend s naším obytňákem jste mohli v prostorách veletrhu u našeho stánku Procamping a v průběhu…

Celý článek

Tipy na dárky

Čas vánoční se kvapem blíží a každý už opravdu začíná přemýšlet, co pořídit své rodině a přátelům na Vánoce. Pro ty, kteří si připadají bezradní, jsme připravili těchto pár tipů, které Vás mohou inspirovat.   Bambusové nádobí Bambusové nádobí je šetrné k přírodě a jeho výroba je ekologická. Báječně se hodí na kempování i na pikniky,…

Celý článek

Viděli jsme se na veletrhu Caravaning Brno 2017

„Nejlepší je, že se se svými zákazníky můžeme potkat osobně a nekomunikujeme už jen virtuálně.“ Tato slova zazněla mezi členy týmu PROCAMPING.cz, kteří se na veletrh velmi těšili. Celý náš tým PROCAMPING.cz je nadšený, že se mohl setkat se svými zákazníky tváří v tvář na veletrhu. Představili jsme Vám nejen naše produkty, ale dozvěděli jste…

Celý článek