Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Kempování „na divoko“ je nezávislým cestováním na druhou. Existuje ale řada omezení

Po starém kontinentě je rozeseto několik tisíc kempů, ve kterých najdou nezávislí cestovatelé své dovolenkové útočiště. Alternativou je tzv. kempování „na divoko“, tedy ve volné přírodě mimo ubytovací zařízení. Přináší ještě větší pocit svobody a snad i jakési sounáležitosti s přírodou. Pokud se ale pro něj rozhodneme, je třeba vzít v potaz řadu omezení.

„Divočina“ není pro všechny

„Wild camping“ zní na výsost romanticky. Pro každého cestovatele ale vhodný není. Přece jen kemp nabízí infrastrukturu (tekoucí voda, restaurace, bary, animační programy pro děti, bazén, sociální styky), kterou ve volné přírodě nenajdeme. Pokud vám však určitá ztráta komfortu nepřijde jako problém, určitě doporučujeme nezávislé cestování „na divoko“ alespoň jednou vyzkoušet. Nutno dodat, že pobyt mimo vyhrazené kempy je na mnoha místech Evropy nezákonný, případně tolerovaný pouze za určitých podmínek, a za jejich porušení vám mohou hrozit pokuty.

Rájem divokého kempování je Skandinávie

Pokud se vypravíte do Norska, vězte, že vás zde žádná omezení „wild campingu“ nečekají. Přenádherných planin, luk a jezer, u kterých se dá na jednu noc či třeba týden spočinout, v zemi najdeme nespočet. Vždy ale platí: při odjezdu místo řádně ukliďte, aby nebylo poznat, že jste se zde zdržovali. Relativně benevolentní je i Švédsko. Doporučujeme ale přebývat ve vyhrazených oblastech (speciální parkoviště, parky pro obytná auta, tábořiště apod.).

Omezené možnosti v německy mluvících zemích

V Německu a Rakousku je kempování na divoko oficiálně zakázáno. Pokud nezaparkujete v některé z chráněných přírodních rezervací a nebudete na sebe příliš upozorňovat (např. hlukem či staženou markýzou a kempingovým nábytkem), je možné, že vám – i v případě kontroly ze strany policistů – jedna noc projde. Ve Švýcarsku pak pobyt mimo vyhrazené prostory nedoporučujeme vůbec. Riskujete totiž tučnou pokutu. Ve všech třech zemích se nicméně nachází speciální parkoviště pro obytná auta, z nichž řada je dokonce zadarmo.

V Polsku se divoké kempování toleruje

U našich severních sousedů nedoporučujeme s obytným vozem či karavanem zastavovat a trávit noc v národních parcích a přírodních rezervacích. Jinde se ale můžete utábořit bez starostí. Poláci jsou totiž vůči divokému kempování hodně benevolentní. Tak jako ve všech zemích (tj. včetně těch, které tento typ trávení dovolené zakazují) platí i v Polsku, že je nejlepším řešením domluvit se např. s místními farmářem (za úplatu či bez) na tom, že na jejich voňavé louce strávíte nějaký ten čas.

Málokde budete přírodě blíže než v Rumunsku

Pokud milujete malebná a nedotčená přírodní panoramata, doporučujeme se vypravit do Rumunska. Balkánská země kempování na divoko nijak neomezuje. Jen se připravte na horší kvalitu cest. Určitým otazníkem je pak bezpečnost. Přece jen platí, že je Rumunsko jednou z nejchudších zemí EU. Zkušenosti mnoha cestovatelů, kteří jej navštívili, ale naznačují, že je zde možná bezpečněji než třeba ve Francii či Itálii.

Komplikované Španělsko

Ve Španělsku se přístup úřadů k divokém kempování liší podle oblastí. Oficiálně je zakázané např. v hodně navštěvované Andalusii. Ještě populárnější Katalánsko je nicméně benevolentní, ačkoliv i tady platí, že byste měli přebývat jen ve vyhrazených zónách.

Portugalci mají kempování v krvi

Portugalsko je oblíbenou destinací nezávislých cestovatelů. Poněkud problematická je silně turistická oblast Algarve, kde je zejména v letních měsících riziko kontroly ze strany policie a vykázání do vyhrazeného prostoru pro obytná auta. Pokud ale přijedete mimo sezonu a budete dodržovat níže uvedená pravidla pro wild camping, dost možná se do kontaktu s policií dostanete jen tehdy, kdy vám uniformovaní muži zákona přijdou oznámit, že se blíží bouřka a že bude pro vás bezpečnější ji strávit jinde a pak se zase vrátit. Všeobecně platí, že mají Portugalci kempování v krvi a jsou vůči pobytu „na divoko“ hodně benevolentní.

Základní pravidla pro wild camping

Bez ohledu na to, zda se rozhodnete utábořit v místě, kde je kempování na divoko povoleno, tolerováno či oficiálně zakázáno, platí několik pravidel, která byste měli dodržovat:

  • udržujte místo čisté
  • zbytečně na sebe neupozorňujte – nedělejte hluk, nekřičte, nevytáčejte zbytečně motor
  • velký pozor při manipulaci s ohněm či hořlavými předměty, případně při grilování apod. Vyprahlé oblasti na jihu Evropy jsou v letních měsících velmi náchylné vůči požárům.
  • neblokujte cestu či průjezd
  • zvažte, zda je nezbytné kolem auta rozmístit kempingový nábytek či rozprostřít markýzu. Čím budete prostorově výraznější, tím větší riziko, že si vás někdo všimne, resp. že někomu začnete vadit
  • berte s rezervou možnosti svého obytného auta. Pokud sjedete po polní cestě a v noci přijde bouřka, může se stát, že se již po zablácené cestě zpět nahoru nedostanete. Přece jen naložený obytný vůz (o karavanu nemluvě) váží minimálně 3 tuny.

Ať už se poznávat krásy evropského kontinentu vypravíte ve svém vlastním obytném autě či si jej půjčíte, mnoho šťastných kilometrů vám přeje team ProCamping.cz.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Alkovny, polointegrované, integrované, vany aneb jak rozumět dělení obytných vozů

Pro nezávislým cestováním nepolíbené mohou všechny obytné vozy vypadat na výsost stejně. Ve skutečnosti jich ale existuje několik tipů. Každá skupina má své přednosti, ale také nevýhody. Alkovna neboli výklenek Před časem k nám přišel mladý muž s požadavkem, že by si rád na dovolenou vypůjčil obytný vůz. Při výběru vhodného typu přišla řeč na…

Celý článek

Užitečné tipy pro zabezpečení karavanu či obytného auta

S moderními karavany a obytnými vozy se můžete bez obav vydat vstříc vzrušujícímu dobrodružství i v zimě. Za hlavní sezonu je nicméně považováno právě se blížící léto. Bohužel platí, že s přibývajícím počtem nezávislých cestovatelů (nejen) v kempech roste i počet zlodějů. Proto je dobré se na podobné kriminální živly připravit. Jde to. Jen je…

Celý článek

Pestrobarevná grilovaná zelenina s dipem ze sýru feta

Dokud je stále pestrý výběr čerstvé zeleniny, připravila jsem tentokrát na gril pestrý zeleninový salát z grilované zeleniny. Výborný je jako hlavní chod, ale i jako příloha ke grilovanému masu. Zeleninku báječně doplňuje smetanový dip obohacený sýrem feta. Při grilování na Lotus grilu použijte raději grilovací kámen, případně tácky, ať vám zelenina nepropadá dolů. Doprostřed…

Celý článek