Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Lámete si hlavu, jak vybrat stan? Poradíme

Ty tam jsou časy, kdy se dalo koupit pouze ultraklasické „áčko“. Dnes na trhu najdeme obrovské množství stanů lišících se v řadě parametrů. Ale znáte to – čím větší výběr, tím hůř se vybírá. Na základě čeho tedy vybrat stan, který za dobrou cenu splní mé požadavky?

Zásadní je ujasnit si, kde a jak budete stan využívat

O stanech platí v podstatě totéž co o spacích pytlích. V prvé řadě je potřeba ujasnit si, jakým způsobem budete stan využívat. Pokud jste vášnivým turistou, který stan používá jako útočiště při toulkách po horách a pokaždé spí jinde, rozhodně pro vás bude hmotnost klíčovějším parametrem, než kdybyste stan používali pouze k týdennímu válení se u Mácháče (kam přijedete autem). A jednoznačně na horách oceníte i stan, který se snadno a rychle balí a který není po sbalení prostorově příliš výrazný. Naopak vydáváte-li se do severských destinací, příp. do míst s nepříznivým počasím, potřebujete stabilní stan z kvalitních materiálů. Takové stany ale bývají drahé, déle trvá je postavit a jsou i těžší.

Ujasněte si také, kolik osob bude stan využívat. Nemá smysl utrácet za velké rodinné stany, když plánujete cestovat maximálně ve dvou. A naopak je třeba počítat s tím, že čtyřčlennou rodinku v malém stanu pro dvě osoby neubytujete. Pokud chcete stan používat i během dne (tzn. ne jen na přespání), mohou být fajn komfortní prvky jako otevírací okna, organizéry, více než jeden vstup, atp. A nepodceňte ani výběr barvy. Tmavé barvy, jak známo, přitahují sluneční paprsky a takové stany se pak více zahřívají. Při zářijovém kempování ve Skotsku fajn věc, ale vydávat se s takovým stanem v červenci do Řecka je čirý masochismus.

Rodinný stan nejen pro rodinu

Nenechte se zmást. Rodinné stany jsou samozřejmě určeny pro rodiny s dětmi, kterým díky své velikosti umožní pohodlný pobyt a nabídnou nevídanou úroveň soukromí a skvělý komfort. Z jejich předností ale může těžit i parta přátel. V prvním případě bude asi lepší zvolit stan se sousedícími ložnicemi (zejména pokud jsou vaše děti ještě hodně malé). Naopak při výletu s partou kamarádů či v párech určitě oceníte oddělené chodbičky. Největší běžně prodávané rodinné stany poskytnou nocleh až osmi osobám. Doporučujeme ale tyto počty brát trochu s rezervou. Jednak nemáme všichni standardní rozměry. A ani celkový objem zavazadel, která s sebou vezeme, není vždy stejný. Takže je sice na jednu stranu nesmysl kupovat stan pro 8 lidí, když reálně cestujeme dva. Nicméně pokud jedete takříkajíc ve čtyřech kouscích, bude ideální koupit stan pro pět lidí. Na páté místo pak pohodlně odložíte to, co už se jinam nevešlo, příp. tam můžete provizorně rozprostřít mokré oblečení, pokud vás někde zastihne bouřka atp.

Turistické stany snesou i horší podmínky

Turistické stany vynikají nízkou hmotností, snadno se staví a balí a jsou všeobecně odolnější vůči nepřízni počasí. Bývají ale menší, většinou maximálně pro 5 osob. Takže pokud jedete ve větší partě, bude dost možná potřeba koupit stany dva. Příjemně ale v této souvislosti překvapí nižší cena. Kvalitní turistický stan pro 2-3 osoby seženete i za částky kolem 2000 korun. Za přibližně dvojnásobek seženete oceněný a opravdu stabilní a odolný stan, se kterým se můžete vydat i na expedici do divočiny.

Hvězdou festivalu díky rekreačnímu stanu

Rekreační stany vynikají nízkou hmotností, jednoduchou konstrukcí (snadno se staví), velice příznivou cenou a často také atraktivním designem. Jsou super volbou na letní festival či k vodě. Do rekreačních stanů řadíme i „áčkové“ stany, tedy s vintage pyramidovou konstrukcí, se kterou už se dnes jinak nesetkáváme. Pyramidové stany v retro stylu nezřídka lákají na neotřelý potisk bočních stěn a také na vtipně vzhlížející minipyramidu místo špičky. Prostě vydejte se s tímto stanem na festival a zazáříte i bez kytary či mikrofonu.

Podkategorií v rámci rekreačních stanů jsou stany samorozkládací. Pokud máte ze stavění stanu (možná až přehnaný) respekt anebo vás tato činnost prostě nebaví, můžete zvážit nákup některého ze samorozkládacích stanů. A pozor, název není zavádějící. Konstrukce stanu se opravdu po vytažení z obalu rozloží sama. Jediné, co musíte udělat, je stan ukotvit. Kromě ušetřeného času potěší také cena, která se u stanů od výrobce Easy Camp pohybuje kolem 1200-1300 Kč. Nutno ale počítat s tím, že jde o stan pro maximálně dvě osoby.

Nafukovací stany pro opravdu pohodlnou dovolenou

Velmi zajímavou alternativou jsou stany s nafukovací konstrukcí. Vynikají nevídanou úrovní kvality zpracování, komfortu a soukromí. A jsou také velice stabilní. Je ale třeba počítat s většími rozměry a hmotností (10-13 kg) a také vyšší cenou. Nafukovací stany jsou mimořádně vhodné pro trávení delší pohodlné dovolené, kdy stan na místo dovezete autem (nezapomeňte s sebou vzít i vzduchovou pumpu a kolíky). Pokud byste ale měli při svých toulkách stan nosit, doporučujeme se spíše poohlédnout po některém z kategorie turistických stanů.

Plážové stany vás ochrání před sluníčkem a větrem

Plážové stany jsou poměrně specifickou kategorií. V podstatě nejde o stany v pravém slova smyslu, jelikož nejsou přímo určeny k tomu, aby pod nimi lidé přespávali. Jejich účelem je spíše poskytovat ochranu před ostrými slunečními paprsky a větrem, příp. před slabším deštěm (a to nejen u moře, ale i klidně i doma na zahradě). Příjemná je jejich mimořádně nízká hmotnost (pouze kolem 1 kg), jednoduchá konstrukce a velice příznivá cena. Ta se běžně pohybuje i hluboko pod jedním tisícem korun.

Párty stany pro nezapomenutelnou oslavu nejen narozenin

I slavit by se mělo stylově a pohodlně. Pokud to tedy se svými zahradními veselicemi myslíte vážně, doporučujeme zvážit koupi párty stanu. Jde o přístřešek, který vás a vaše hosty chrání před  povětrnostními vlivy a který dohlédne na to, aby vaše Martini zůstalo vždy suché a aby veškerý led nerozpustilo sluníčko ještě před tím, než se dostane do sklenic.

Párty stan samozřejmě využijete i při grilování či během posezení s rodinou.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Užitečné tipy pro zabezpečení karavanu či obytného auta

S moderními karavany a obytnými vozy se můžete bez obav vydat vstříc vzrušujícímu dobrodružství i v zimě. Za hlavní sezonu je nicméně považováno právě se blížící léto. Bohužel platí, že s přibývajícím počtem nezávislých cestovatelů (nejen) v kempech roste i počet zlodějů. Proto je dobré se na podobné kriminální živly připravit. Jde to. Jen je…

Celý článek

Milujete moře a chcete si jej užívat v bezprostředním kontaktu s přírodou? Co takhle vyrazit do některého z naturistických autokempů?

Koupání v rouše Adamově (či Evině) má své zastánce i zaryté odpůrce. Pokud patříte do první kategorie, přinášíme zajímavé tipy na místa, kde vás přivítají s otevřenou náručí. Zaměříme se na tolik populární Chorvatsko, třebaže naturistické autokempy nalezneme i v dalších zemích včetně České republiky. Chorvaté jsou průkopníky koupání bez svršků Ať už se vám…

Celý článek

Potkejte se s PROCAMPING.cz na veletrhu Caravaning Brno 2016

Všichni milovníci karavanů a obytných automobilů se již těší do Brna. Veletrh Caravaning Brno se řadí mezi nejvýznamnější akce svého druhu nejen v České republice, ale také ve střední a východní  Evropě. V rámci své divize PROCAMPING představí společnost Auto Kora top s.r.o opět své karavany Sterckeman a obytné vozy Challenger. Představíme i své nové projekty. Zveme vás do…

Celý článek