Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Na co si dát pozor při řízení obytného auta?

Všechno je jednou poprvé a učený z nebe nespadl. Řízení obytného vozu rozhodně není žádná věda. Přesto existuje pár drobností, na které by si měl člověk dát pozor.

Jako v dodávce

Po usednutí do obytného auta si budete připadat jako v dodávce. Že je něco jinak, zjistíte až při pohledu dozadu. Ostatně není se co divit. Obytňáky vznikají pečlivou přestavbou z běžných dodávek, např. Fordu Transit, se kterými sdílejí i technický základ. Mírně pozměněné však bývají podvozky. Pro větší stabilitu výrobce často rozšiřuje zadní nápravu.

Rozměry vozidla mohou překvapit

Pokud máte najezděny nějaké ty kilometry s užitkovými vozy, nebudete mít s obytňáky problém. Mírně nabobtnalé rozměry však mohou zpočátku překvapit méně zkušené řidiče s malými vozy. Při průjezdu otáčkou je třeba si mírně najet. Zvýšenou obezřetnost vyžadují i úzké silnice. Toto všechno je ale spíše otázka cviku. Po pár desítkách kilometrů si začnete za pedály těchto šestimetrových elegantních vozů připadat jako ryba ve vodě.

Stačí mi řidičský průkaz skupiny B?

Na většinu obytných vozů ano. Důležité je, aby jejich hmotnost nepřesáhla 3500 kg. Výrobci obytných nástaveb si na tuto cifru dávají velký pozor. Díky tomu může „běžný“ motorista – tedy držitel oprávnění skupiny B – řídit kromě praktických alkoven a vanů také elegantní polointegrované a integrované obytné vozy.

Do kopce i z kopce s respektem

Většina obytných aut využívá zákonnou hranici 3500 kg beze zbytku. Vzhledem k výkonu kolem 150 koní musí být člověku jasné, že nesedí za volantem sporťáku. Vyšší hmotnost je trochu znát i v táhlých klesáních. V těch se doporučuje jezdit se zařazeným rychlostním stupněm. Na druhou stranu díky šikovnému zpřevodování a agilním motorům z vás rozhodně bude vše, jen ne brzda provozu. Zkušení harcovníci ví, že předjet kamion bývá s obytňákem hračka.

S obytňákem v zimě do hor? Žádný problém

Pokud vás láká strávit Silvestr někde na horách, ale už vás omrzely chaty, hotely a penziony, máme pro vás tip. Co takhle vypůjčit si obytné auto a zažít dovolenou jako nikdy před tím? Technicky s tím není absolutně žádný problém. Pouze doporučujeme přibalit si na cesty sněhové řetězy. Přece jen 3,5 tuny hmotnosti umí udělat své a neodhrnuté příjezdové cesty mohou překvapit.

 

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Známe vítěze soutěže Procamping: Vyhraj obytňák

Na veletrhu FOR CARAVAN 2017 v Praze jste si v naší soutěži tipovali, který stát je kolébkou značky Challenger. Správnou odpovědí byla Francie, kde se značka Challenger zrodila přímo v srdci francouzských vinic v údolí řeky Rhony. Soutěžit o víkend s naším obytňákem jste mohli v prostorách veletrhu u našeho stánku Procamping a v průběhu…

Celý článek

Listí sice padá. Karavan ale na odstavné parkoviště nepatří

Hlavní sezónou je mezi karavanisty léto. Na tom jen těžko někdo něco změní. Rozhodně ale neplatí, že bychom své obytné miláčky měli úderem prvních přízemních mrazíků odstavit. Mají nám totiž co nabídnout celoročně. Některé kempy jsou v provozu celoročně V České republice i v zahraničí je řada kempů, které jsou otevřené celoročně. Pokud vás tedy…

Celý článek

Jelení kýta na grilu s batáty a jablkem

Ač je zvěřina velmi zdravé maso, není na našich stolech tolik častá. A ještě méně častější je úprava na grilu, ale stojí to za to! Alespoň v případě jelení kýty, která se na grilování velmi hodí, je rychle hotová a měkoučká.  A protože je zvěřina záležitost zimní, skvěle se vám teď bude hodit Lotus grill (koupíte…

Celý článek