Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Na co si dát pozor při řízení obytného auta?

Všechno je jednou poprvé a učený z nebe nespadl. Řízení obytného vozu rozhodně není žádná věda. Přesto existuje pár drobností, na které by si měl člověk dát pozor.

Jako v dodávce

Po usednutí do obytného auta si budete připadat jako v dodávce. Že je něco jinak, zjistíte až při pohledu dozadu. Ostatně není se co divit. Obytňáky vznikají pečlivou přestavbou z běžných dodávek, např. Fordu Transit, se kterými sdílejí i technický základ. Mírně pozměněné však bývají podvozky. Pro větší stabilitu výrobce často rozšiřuje zadní nápravu.

Rozměry vozidla mohou překvapit

Pokud máte najezděny nějaké ty kilometry s užitkovými vozy, nebudete mít s obytňáky problém. Mírně nabobtnalé rozměry však mohou zpočátku překvapit méně zkušené řidiče s malými vozy. Při průjezdu otáčkou je třeba si mírně najet. Zvýšenou obezřetnost vyžadují i úzké silnice. Toto všechno je ale spíše otázka cviku. Po pár desítkách kilometrů si začnete za pedály těchto šestimetrových elegantních vozů připadat jako ryba ve vodě.

Stačí mi řidičský průkaz skupiny B?

Na většinu obytných vozů ano. Důležité je, aby jejich hmotnost nepřesáhla 3500 kg. Výrobci obytných nástaveb si na tuto cifru dávají velký pozor. Díky tomu může „běžný“ motorista – tedy držitel oprávnění skupiny B – řídit kromě praktických alkoven a vanů také elegantní polointegrované a integrované obytné vozy.

Do kopce i z kopce s respektem

Většina obytných aut využívá zákonnou hranici 3500 kg beze zbytku. Vzhledem k výkonu kolem 150 koní musí být člověku jasné, že nesedí za volantem sporťáku. Vyšší hmotnost je trochu znát i v táhlých klesáních. V těch se doporučuje jezdit se zařazeným rychlostním stupněm. Na druhou stranu díky šikovnému zpřevodování a agilním motorům z vás rozhodně bude vše, jen ne brzda provozu. Zkušení harcovníci ví, že předjet kamion bývá s obytňákem hračka.

S obytňákem v zimě do hor? Žádný problém

Pokud vás láká strávit Silvestr někde na horách, ale už vás omrzely chaty, hotely a penziony, máme pro vás tip. Co takhle vypůjčit si obytné auto a zažít dovolenou jako nikdy před tím? Technicky s tím není absolutně žádný problém. Pouze doporučujeme přibalit si na cesty sněhové řetězy. Přece jen 3,5 tuny hmotnosti umí udělat své a neodhrnuté příjezdové cesty mohou překvapit.

 

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

PROCAMPINGshop.cz rozšiřuje sortiment o kempingové vybavení

PROCAMPINGshop.cz rozšiřuje sortiment o kempingové vybavení od renomovaných značek Outwell, EasyCamp a Gimex s neuvěřitelným poměrem ceny a kvality. Připravili jsme pro Vás ukázky produktů, které již nyní můžete objednat v našem e-shopu za výhodné ceny. Kempingové nádobí Nedostatek úložného prostoru nebo rozbité nádobí už Vás děsit nemusí. Máme pro Vás nové sady z kvalitních materiálů….

Celý článek

Obytná auta, karavany a řidičské oprávnění. Můžu usednout za volant?

Některé potenciální zájemce o netradiční dovolenou v obytném autě či karavanu může odradit nejistota ohledně toho, zda je k jejich řízení potřeba speciální řidičák. V tomto ohledu ale neseme dobré zprávy. Na trhu existuje velké množství modelů, za jejichž volant si můžete sednout i s řidičský průkazem skupiny B. Obytné auto samo o sobě Jste-li…

Celý článek

Elektrokola přinesla revoluci do cyklistiky. Jak ale vybrat to správné?

Kola využívající k pohonu kombinaci mechanického šlapání a elektromotoru dobývají svět včetně České republiky. Do cyklistiky totiž přinášejí dosud netušené možnosti. Jsou snadno ovladatelná, ekologická, nenáročná na provoz. A navíc díky nim za řídítka začínají běžně sedat i lidé, které by to až dosud ani nenapadlo. Na jakém principu funguje elektrokolo? Nasednu, zapnu elektromotor a…

Celý článek