Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Na co si dát pozor při řízení obytného auta?

Všechno je jednou poprvé a učený z nebe nespadl. Řízení obytného vozu rozhodně není žádná věda. Přesto existuje pár drobností, na které by si měl člověk dát pozor.

Jako v dodávce

Po usednutí do obytného auta si budete připadat jako v dodávce. Že je něco jinak, zjistíte až při pohledu dozadu. Ostatně není se co divit. Obytňáky vznikají pečlivou přestavbou z běžných dodávek, např. Fordu Transit, se kterými sdílejí i technický základ. Mírně pozměněné však bývají podvozky. Pro větší stabilitu výrobce často rozšiřuje zadní nápravu.

Rozměry vozidla mohou překvapit

Pokud máte najezděny nějaké ty kilometry s užitkovými vozy, nebudete mít s obytňáky problém. Mírně nabobtnalé rozměry však mohou zpočátku překvapit méně zkušené řidiče s malými vozy. Při průjezdu otáčkou je třeba si mírně najet. Zvýšenou obezřetnost vyžadují i úzké silnice. Toto všechno je ale spíše otázka cviku. Po pár desítkách kilometrů si začnete za pedály těchto šestimetrových elegantních vozů připadat jako ryba ve vodě.

Stačí mi řidičský průkaz skupiny B?

Na většinu obytných vozů ano. Důležité je, aby jejich hmotnost nepřesáhla 3500 kg. Výrobci obytných nástaveb si na tuto cifru dávají velký pozor. Díky tomu může „běžný“ motorista – tedy držitel oprávnění skupiny B – řídit kromě praktických alkoven a vanů také elegantní polointegrované a integrované obytné vozy.

Do kopce i z kopce s respektem

Většina obytných aut využívá zákonnou hranici 3500 kg beze zbytku. Vzhledem k výkonu kolem 150 koní musí být člověku jasné, že nesedí za volantem sporťáku. Vyšší hmotnost je trochu znát i v táhlých klesáních. V těch se doporučuje jezdit se zařazeným rychlostním stupněm. Na druhou stranu díky šikovnému zpřevodování a agilním motorům z vás rozhodně bude vše, jen ne brzda provozu. Zkušení harcovníci ví, že předjet kamion bývá s obytňákem hračka.

S obytňákem v zimě do hor? Žádný problém

Pokud vás láká strávit Silvestr někde na horách, ale už vás omrzely chaty, hotely a penziony, máme pro vás tip. Co takhle vypůjčit si obytné auto a zažít dovolenou jako nikdy před tím? Technicky s tím není absolutně žádný problém. Pouze doporučujeme přibalit si na cesty sněhové řetězy. Přece jen 3,5 tuny hmotnosti umí udělat své a neodhrnuté příjezdové cesty mohou překvapit.

 

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Vyrážíme za lanýži do Itálie

Podzimní měsíce jsou z turistického hlediska okurkovou sezónou. Ale i okurky se dají jíst a často chutnají velmi dobře. Stejně tak jako celá řada dalších pokrmů a surovin. My vás dnes zveme do listopadové Itálie, kterou dost možná neznáte. Nepojedeme se opalovat, ani lyžovat. Naším cílem budou gastronomické události, které se točí, mimo jiné, kolem…

Celý článek

Ollie Roučkouvá převezla dvě medaile z maďarského Bugaci

Více než 1300 km v obytňáku a 300 náročných závodních kilometrů na Yamaze. To vše stihla Ollie Roučková během tři dnů v Evropě. Odměnou ji bylo zlato v dámské kategorii a bronz mezi muži, které získala v maďarském Bugaci. Zlato na písečných dunách Ollie má za sebou další úspěšný závod. První kolo evropského šampionátu BAJA…

Celý článek

Obytným autem na lyže? My říkáme jednoznačně ano

Blíží se zima a s ní období lyžařských dovolených. Napadlo vás přitom, že do Alp na lyže můžete jet klidně v obytném autě? A dokonce tam v něm můžete i bydlet. Stačí najít vhodný kemp s celoročním provozem a máte vyhráno. Znáte něco lepšího než spát pár metrů od sjezdovky a být tak blízko přírodě?…

Celý článek