Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Nejkrásnější pláže Evropy pro obytná auta a karavany

Často se nás ptáte, kde že jsou ty úplně nejkrásnější evropské pláže, které ale zároveň nabízí dobrou infrastrukturu pro obytná auta či karavany. Odpovídá se těžko, jelikož úžasných míst máme na starém kontinentě spoustu. Navíc každému se líbí něco jiného. I přesto jsme se ale pokusili dát dohromady pár tipů s tím, že zároveň poradíme, co vzít s sebou. Tak co? Jste připravení na výlet?

Západní část Azurového pobřeží

Říká se, že do Francie se člověk buď zamiluje, anebo ji začne nenávidět. Pokud patříte do první kategorie, jednoznačně doporučujeme návštěvu Francouzské riviéry neboli Azurového pobřeží. Takto označujeme poměrně velký kus francouzského pobřeží od italské hranice až zhruba po město Toulon. Najdeme zde opulentní města a místa jako Monacké knížectví, mikrostát a daňový ráj s rozlohou 2 km2, Cannes, dějiště slavného filmového festivalu, či metropoli Nice. Ale také řadu přímořských vesniček, které si i v 21. století uchovávají svůj šarm, turistice a rostoucí životní úrovni na vzdory. A samozřejmě pláže. Písčité, kamenité, frekventované, liduprázdné. Prostě co hrdlo ráčí.

Těžko se vybírá ta nej. Nicméně pokud má zvítězit jen jedna, byla by to pláž Pampelone jižně od světoznámého střediska St. Tropez. Zejména v sezóně tu rozhodně nebudete sami. I tak ale pláž působí, už jen pro svoji délku přesahující 2 kilometry, podstatně vzdušněji než jiné městské pláže nejen na Côte d’Azur, jak Francouzi oblast označují, ale třeba i v Itálii nebo Chorvatsku. Většinou platí, že čím více jdete po pláži na jih, tím méně lidí.

Pohodová i aktivní dovolená ve Francii

Na severu Pampelone volně přechází v obytnou zástavbu městečka St. Tropez s tím, že tu naleznete fůru výborných restaurací. Jižní část pláže pak více méně volně přechází v kamenité až útesovité pobřeží; najdeme tu několik malých ohraničených pláží jako Plage de Caserne a Plage Adalicia. Po dalších zhruba 200 metrech končí obytná zástavba a vy se dostáváte na rozeklanou Plage de Camarat vedoucí až ke stejnojmennému majáku. Dále už vás čekají majestátní útesy, moře barvící se do všech odstínů modré, a všudypřítomná vůně středomořských jehličnanů, na kterou si rychle zvyknete, ale přesto vás neomrzí. Oblast jižně od St. Tropez je ideální destinací jak na odpočívání u moře, tak ke trávení aktivní dovolené a provozování turistiky.

Přímo na pláži Pampelone se nachází dva autokempy a také jeden stellplatz, z nichž nejlépe hodnocený je Camping les Eucalyptus. A spousta dalších autokempů se nachází v okruhu několika málo kilometrů. Pravděpodobnost, že na některé z místních serpentin potkáte, podobně jako ve slavných komediích s Louis de Funesem, jeptišku řítící se Citroenem 2CV (též známém jako Kachna), je opravdu mizivá. I přesto ale buďte během cesty opatrní, zvlášť pokud jedete obytným autem či s karavanem za zády. Místní komunikace bývají úzké a vytížené.

Západní pobřeží řeckého ostrova Lefkáda

V žebříčku nejnavštěvovanějších řeckých ostrovů Lefkáda silně zaostává za Krétou, Korfu či třeba nedalekou Kefalonií. To ale rozhodně neznamená, že ostrov nestojí za to navštívit. Právě naopak. Západní pobřeží Lefkády nabízí hned několik úchvatných pláží, které mají následující společné jmenovatele – vysoké dech beroucí útesy, světlemodrou až tyrkysovou vodu a relativně malý počet turistů. Nám učarovala třeba pláž Milos (čteme „Miloš“) táhnoucí se od vesničky Agios Nikitas směrem na jih. Ale přenádherné jsou i pláže Gaidaros či Avali. Případně můžete z vísky Kalamitsi sjet serpentinami (jsou ostré a klesání je prudké, sjíždějte se zařazenou jedničkou a otáčky berte zeširoka!) na pláž Kavalikefta, která směrem na jih přechází v dlouhatánskou a opravdu strhující pláž Megali Petra. Čím více půjdete na jih, tím více se vzdalujete civilizaci a ubývá lidí. A nebude trvat dlouho a kolem sebe neuvidíte živou duši. Kolem vás bude pouze sytě tyrkysová voda omílající nespočet obrovitých balvanů (proto Megali Petra), ze kterých se dá do vody skákat, a potom ticho, klid a řecké slunce.

Nutno říct, že většina zájezdů na Lefkádu míří poněkud překvapivě na východní pobřeží, které zdaleka není tak pěkné. Tedy ono to až tak překvapivé není, když se člověk podívá třeba na Google mapy. Rychle totiž zjistí, že západní pobřeží ostrova je dost těžko dostupné. Překrásné pláže mají za sebou ve většině případů mohutnou hradbu z útesů, která značně komplikuje přístup k moři. Ale nebojte se. Na všechny zmíněné pláže se dá dostat. Na některé dokonce přijedete i autem.

Autokempy na ostrově Lefkáda

Pokud se na Lefkádu vydáte obytným autem nebo karavanem, místem vašeho spočinutí může být Camping Kathisma. Ten se nachází nedaleko stejnojmenné pláže, která je v rámci divokého západního pobřeží ostrova asi nejturističtější. Proto doporučujeme se pak třeba na elektrokole přesunout do Agios Nikitas, odkud sejdete na pláž Milos (pozor, příjezdová cesta chybí), případně do Kalamitsi a pak k pláži Megali Petra. Alternativou je ubytovat se na východním pobřeží v autokempu Desimi Beach kousek od Nidri. K tomu, abyste se dostali přes hory na východ, ale budete potřebovat ideálně skútr. Ten se však dá na Lefkádě snadno půjčit.

Ačkoliv je Lefkáda ostrov, dostanete se na něj suchou nohou (resp. pneumatikou). Od pevniny jej totiž odděluje pontonový most.

Co určitě s sebou do kempu na pláž?

Fajn, rozhodli jste se vyrazit na prázdninové toulky obytným autem či karavanem. Co ale vzít s sebou? Na jednu stranu byste neradi na něco zapomněli. Na stranu druhou ale nechcete vozit či dokonce kupovat zbytečnosti.

Začněme tím úplně základním. Jako před jakoukoliv jinou cestou si třikrát ověřte, zda u sebe máte při odjezdu doklady. A to nejen své vlastní, ale i doklady k vozidlu. Pokud si obytné auto či karavan půjčujete, nezapomeňte na smlouvu o zápůjčce (pokud je auto z půjčovny), příp. písemné prohlášení vlastníka (např. kamaráda), že se zápůjčkou souhlasí. V nejideálnějším případě soudně přeložené do angličtiny.

Dále by neměla chybět dostatečně plná plynová láhev s tím, že jednoznačně doporučujeme láhve z kompozitu. Oproti klasické bombě jsou tyto láhve skladnější, lehčí a bezpečnější. Navíc nekorodují, disponují omezovačem průtoku a lze je jednoduše doplnit na čerpací stanici u LPG stojanu. Určitě nezapomeňte na chemii do WC. A když už se bavíme o „onom místě“, připomínáme, že na chemické toaletě je třeba používat speciální rychle se rozkládající toaletní papír určený právě pro chemická WC. Také zvažte použití rukavic pro účely úklidu sanitárního zařízení.

Dále rozhodně přibalte vyrovnávací klíny a také alespoň malý hasicí přístroj (řekněme 2kg verzi). K požárům obytných aut či karavanů dochází velmi zřídkakdy. Ale znáte to, strýček příhoda. Pokud budete při svých výletech bývat dlouho mimo svoji pojízdnou ubikaci, určete se vyplatí alespoň zámek na dveře, příp. i na kolo. Potřebovat budete i odpadní nádrž, kde se shromažďuje špinavá voda z dřezu, sprchy a umyvadla.

Podle našeho názoru není nezbytné brát s sebou rezervní kanystr s benzínem (jen je potřeba více sledovat stav paliva v nádrži; navíc jsou to přebytečná kila, o které snižujete užitečné zatížení auta) ani baterku (svítilnu má dnes každý mobil).

Od funkční výbavy se přesouváme ke komfortní výbavě

Pokud jde o nábytek, ujasněte si, jak chcete dovolenou trávit. Pokud budete v obytném voze či karavanu pouze přespávat, obejdete se i zcela bez něj. Alespoň stůl a židle ale doporučujeme s sebou vzít s tím, že jejich počet byste měli uzpůsobit počtu cestujících. Minimálně pro nás je dovolená částečně strávená uvnitř auta tak nějak neúplná. Fakt není nad to, když popíjíte vychlazenou večerní desítku a přitom se díváte na hvězdy a dýcháte čerstvý mořský vzduch. Zvětšit celkový obytný prostor pak lze efektivně pomocí předstanů, markýz a koberců s tím, že předstany se dodávají i v nafukovací verzi.

Pokud máte pohybové problémy, zvažte nákup nástupních schůdků. Dost možná se obejdete i bez nich, nicméně váží kolem 1 kg a stojí pár stovek. A z vlastních zkušeností víme, že dovolenou zpříjemnit dokážou.

A co vaření?

Do obytného auta ani karavanu v žádném případě nepatří porcelánové ani skleněné nádobí. Během cesty se může snadno rozbít. Navíc je zbytečně těžké. Alternativou je nádobí plastové, příp. vyrobené z melaminu. Plastové talíře a hrníčky sice svoji roli tak nějak splní. Většinou ale nejsou příliš kvalitní, snadno se poškrábou a navíc nevypadají dobře. Oproti tomu melaminové nádobí z dálky od porcelánu nerozeznáte. Navíc vyniká lehkostí a nerozbitností. I tak ale s sebou vozte jen tolik nádobí, kolik budete reálně potřebovat. Např. jedete-li ve dvou, šest plytkých a šest hlubokých talířů, 7 hrnků a kdo ví co ještě opravdu nevyužijete. Jasně, rozdíl v hmotnosti to nebude dramatický. Ale při nezávislém cestování platí, že každý ušetřený kilogram je dobrý kilogram.

Dále doporučujeme jezdit se základním nářadím (malou sekyrkou, šroubovákem atp.), nezapomenout na různé čisticí přípravky, příp. šňůru na prádlo a kolíčky, pokud víte, že budete prát.

Je otázkou, zda doporučovat přibalení grilu. Nicméně když jedeme na výlet my, bereme si jej s sebou vždy. Jsme rádi, že dnes na trhu najdeme moderní designové bezkouřové grily, které jsou lehoučké (3,7 kg), rychle se nahřívají a snadno se čistí. Takže pokud se grilování vyloženě neštítíte (lidí, kteří ano, moc neznáme), gril bychom si vzali s sebou taky. I kdybyste jej nepoužili, necelé 4 kg nejsou žádná hrůza.

Ať už se během svých letních cest vydáte kamkoliv, přejeme vám hodně šťastných kilometrů!

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Jak vybrat spacák, který splní vaše požadavky?

Čím více alternativ, tím těžší výběr. Platí to i o spacích pytlích. Bude lepší dekový, mumiový, či anatomický? A co materiál? Vsadit na osvědčené peří, anebo na syntetiku? A co že je to ta komfortní teplota? Na tyto otázky a řadu dalších odpovíme v následujících řádcích. V prvé řadě si ujasněte, k čemu budete spacák…

Celý článek

Challenger: S technickou schránkou TECHNIBOX je život jednodušší

Myslíme na váš komfort nejen při cestování, ale i při denní údržbě vozu. Za speciálními chráněnými venkovními dvířky na vás v obytných vozech Challenger čeká Technibox – schránka, ve které naleznete všechny potřebné ovladače. Na jednom místě tak máte ovladače pro elektro i pro čistou vodu. Nedělejte ani krok navíc, když nemusíte. Už žádné pochůzky…

Celý článek

Obytná auta, karavany a řidičské oprávnění. Můžu usednout za volant?

Některé potenciální zájemce o netradiční dovolenou v obytném autě či karavanu může odradit nejistota ohledně toho, zda je k jejich řízení potřeba speciální řidičák. V tomto ohledu ale neseme dobré zprávy. Na trhu existuje velké množství modelů, za jejichž volant si můžete sednout i s řidičský průkazem skupiny B. Obytné auto samo o sobě Jste-li…

Celý článek