Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Při cestování obytným autem pozor na hmotnost a doložnost

Téma hmotnosti hraje při nezávislém cestování obytnými auty jednu z hlavním rolí. Za přetížené auto hrozí citelné pokuty. V následujícím články přinášíme pár tipů, jak do cíle své dovolené dorazit v pohodě a bez průvanu v peněžence.

Většina obytňáků má pohotovostní hmotnost do 3,5 tuny a lze je řídit s řidičákem na auto

Velká většina obytných aut, které potkáte na evropských silnicích, můžete řídit s klasickým „běčkovým“ řidičákem. Jejich hmotnost se totiž vejde do 3,5t limitu. Přirozeně existují i těžší obytná auta. Nabízí ještě více prostoru a pohodlí. Kromě nutnosti řidičáku na náklaďák je ale s nimi spojena i celá řada nevýhod – vyšší dálniční a jiné poplatky (např. za trajekt), zákaz pohybu po některých komunikacích, zákaz vjezdu do centra apod. Problémem nicméně je, že není těžké obytné auto přetížit. Při silniční kontrole, jejíž součástí může být i kontrolní vážení, pak takový prohřešek může vyjít hodně draho. V závislosti na legislativě konkrétní země se totiž člověk může dopustit hned několika přestupků zároveň od jízdy s přetíženým vozem, přes jízdu bez řidičského oprávnění až po jízdu „na černo“, tedy nezaplacení příslušného mýta na dálnici. Dalším problémem pak je to, že vás policie nemusí nechat s přetíženým autem odjet. Budete tedy muset některé věci (anebo část posádky) zanechat na místě.

Podle normy EU1230/2012 je pohotovostní hmotnost tvořena:

 • vlastní hmotností vozidla včetně řidiče o hmotnosti 75 kg
 • obsahem palivové nádrže naplněné z 90 %
 • 20 litrů v nádrži na vodu
 • 100% naplněné hliníkové lahve s 11 kg plynu
 • buben s kabelem o váze 4 kg

Doložnost aneb užitečná hmotnost

Velice podstatným parametrem, na který je třeba při cestování obytným vozem pamatovat, je tzv. doložnost (užitečná hmotnost). Udává maximální hmotnost nákladu, který do obytného auta můžu naložit. U většiny obytných vozů se tato hodnota pohybuje kolem 400-600 kilogramů, což se může jevit jako dostatečné, ačkoliv není. Do této hmotnosti se totiž musí vejít:

 • posádka (3 osoby, každá 80 kg => 240 kg)
 • jízdní kola, pokud je s sebou berete (2 x 15 kg => 30 kg), případně skútru (cca 120 kg)
 • markýza, předstan apod. (15-40 kg)
 • držák kol (15 kg)
 • kempingový nábytek, gril apod. (10-30 kg)
 • veškerá další přídavná výbava (klimatizace, lednice, satelit apod.)

Jen výše uvedené (okleštěné o přídavnou výbavu, jejíž hmotnost může být i 100 kg) dává dohromady asi 350 kg. V případě přepravy skútru jste přinejmenším na 450 kg. A to už je u některých obytných vozů hraniční hodnota.

Balte s rozmyslem a lehké věci

Moderní obytné vozy nabízí netušenou porci komfortu a prostoru. Za jejich volant si navíc může sednout každý s běžným řidičákem na auto. Určitou cenou za tento nadstandard je skutečnost, že doložnost těchto aut bývá často velice podobná osobním vozům. To je sice lehce limitující, nicméně ne svazující. Tedy pokud člověk ví, jak na to.

Důležité je před odjezdem balit s rozmyslem a nenechat se unést nepřeberným vnitřním prostorem. V případě skútru zvažte, jak moc jej budete využívat. Pokud si chcete udělat pouze jednodenní výlet, možná bude lepší si jej vypůjčit až na místě. V případě markýz, stanů, předstanů a podobného vybavení zvažte při koupi či výpůjčce jejich hmotnost. A totéž platí i o kempingovém nábytku. K téměř povinné výbavě nezávislého cestovatele patří i grily. Na výběr je samozřejmě z celé řady typů. Velice populární se v posledních letech staly i moderní bezkouřové LotusGrilly. Jejich hmotnost je pouze 3,7 kg, snadno se přenáší a vynikají i mimořádně snadnou údržbou. A pokud jde o propan-butanové láhve, určitě doporučujeme vzít s sebou lehké, moderní a navíc bezpečné láhve z kompozitu.

Tři basy piva u moře přijdou vhod. Váží ale půl metráku

Velice obezřetně si počínejte při balení jídla a nápojů. S sebou si vezměte jen to, co opravdu musíte nebo bez čeho se neobejdete (což zpravidla bývá velmi málo). Zbytek pořiďte až na místě. Cenné kilogramy pak můžete uspořit i tak, že nebudete jezdit s plnou nádrží. Rozhodně ale doporučujeme před odjezdem zjistit si doložnost obytného vozu a klidně i vést seznam těžších věcí. Vhodné může být i nechat si vůz kontrolně zvážit.

Vysoká hmotnost vyžaduje více opatrnosti při řízení

I kdyby vás policisté nechytili, případně by nad přetíženým autem přimhouřili oči, s kilogramy pracujte obezřetně. V krizových situacích (brzdění, úhybný manévr apod.) jsou již 4 tuny znát a pokud jste prozatím neřídili nic většího než Škodu Octavia či Ford Focus, buďte obezřetní o to více.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Caravan Show Bratislava 2018: Veletržní turné PROCAMPING.cz pokračuje

FOR CARAVAN patří mezi již tradiční akce, které dávají nahlédnout pod pokličku obytným vozům a karavanům. Tisíce návštěvníků, kteří na PVA Expo Praha zavítali mezi 9. a 13. březnem 2018, pak měli u našeho stánku příležitost seznámit se i s celou řadou dalších produktů, které při karavaningu přijdou vhod – s grily, nosiči kol, outdoorovým vybavením…

Celý článek

I letošní veletrh vám zpříjemníme soutěží

V době konaní veletrhu FOR CARAVAN Praha 2019 jsme si pro Vás připravili soutěž, která bude probíhat na našem Facebooku a Instagramu 8.-10.3 2019. Budeme hrát o ceny v celkové hodnotě 82 000 Kč.     Pravidla soutěže Chtěli bychom vědět, jak dobře znáte produkty z našeho e-shopu. V průběhu veletrhu budeme postupně zveřejňovat fotografie produktů v příspěvcích…

Celý článek

Na co si dát pozor při řízení obytného auta?

Všechno je jednou poprvé a učený z nebe nespadl. Řízení obytného vozu rozhodně není žádná věda. Přesto existuje pár drobností, na které by si měl člověk dát pozor. Jako v dodávce Po usednutí do obytného auta si budete připadat jako v dodávce. Že je něco jinak, zjistíte až při pohledu dozadu. Ostatně není se co…

Celý článek