Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Při cestování obytným autem pozor na hmotnost a doložnost

Téma hmotnosti hraje při nezávislém cestování obytnými auty jednu z hlavním rolí. Za přetížené auto hrozí citelné pokuty. V následujícím články přinášíme pár tipů, jak do cíle své dovolené dorazit v pohodě a bez průvanu v peněžence.

Většina obytňáků má pohotovostní hmotnost do 3,5 tuny a lze je řídit s řidičákem na auto

Velká většina obytných aut, které potkáte na evropských silnicích, můžete řídit s klasickým „běčkovým“ řidičákem. Jejich hmotnost se totiž vejde do 3,5t limitu. Přirozeně existují i těžší obytná auta. Nabízí ještě více prostoru a pohodlí. Kromě nutnosti řidičáku na náklaďák je ale s nimi spojena i celá řada nevýhod – vyšší dálniční a jiné poplatky (např. za trajekt), zákaz pohybu po některých komunikacích, zákaz vjezdu do centra apod. Problémem nicméně je, že není těžké obytné auto přetížit. Při silniční kontrole, jejíž součástí může být i kontrolní vážení, pak takový prohřešek může vyjít hodně draho. V závislosti na legislativě konkrétní země se totiž člověk může dopustit hned několika přestupků zároveň od jízdy s přetíženým vozem, přes jízdu bez řidičského oprávnění až po jízdu „na černo“, tedy nezaplacení příslušného mýta na dálnici. Dalším problémem pak je to, že vás policie nemusí nechat s přetíženým autem odjet. Budete tedy muset některé věci (anebo část posádky) zanechat na místě.

Podle normy EU1230/2012 je pohotovostní hmotnost tvořena:

 • vlastní hmotností vozidla včetně řidiče o hmotnosti 75 kg
 • obsahem palivové nádrže naplněné z 90 %
 • 20 litrů v nádrži na vodu
 • 100% naplněné hliníkové lahve s 11 kg plynu
 • buben s kabelem o váze 4 kg

Doložnost aneb užitečná hmotnost

Velice podstatným parametrem, na který je třeba při cestování obytným vozem pamatovat, je tzv. doložnost (užitečná hmotnost). Udává maximální hmotnost nákladu, který do obytného auta můžu naložit. U většiny obytných vozů se tato hodnota pohybuje kolem 400-600 kilogramů, což se může jevit jako dostatečné, ačkoliv není. Do této hmotnosti se totiž musí vejít:

 • posádka (3 osoby, každá 80 kg => 240 kg)
 • jízdní kola, pokud je s sebou berete (2 x 15 kg => 30 kg), případně skútru (cca 120 kg)
 • markýza, předstan apod. (15-40 kg)
 • držák kol (15 kg)
 • kempingový nábytek, gril apod. (10-30 kg)
 • veškerá další přídavná výbava (klimatizace, lednice, satelit apod.)

Jen výše uvedené (okleštěné o přídavnou výbavu, jejíž hmotnost může být i 100 kg) dává dohromady asi 350 kg. V případě přepravy skútru jste přinejmenším na 450 kg. A to už je u některých obytných vozů hraniční hodnota.

Balte s rozmyslem a lehké věci

Moderní obytné vozy nabízí netušenou porci komfortu a prostoru. Za jejich volant si navíc může sednout každý s běžným řidičákem na auto. Určitou cenou za tento nadstandard je skutečnost, že doložnost těchto aut bývá často velice podobná osobním vozům. To je sice lehce limitující, nicméně ne svazující. Tedy pokud člověk ví, jak na to.

Důležité je před odjezdem balit s rozmyslem a nenechat se unést nepřeberným vnitřním prostorem. V případě skútru zvažte, jak moc jej budete využívat. Pokud si chcete udělat pouze jednodenní výlet, možná bude lepší si jej vypůjčit až na místě. V případě markýz, stanů, předstanů a podobného vybavení zvažte při koupi či výpůjčce jejich hmotnost. A totéž platí i o kempingovém nábytku. K téměř povinné výbavě nezávislého cestovatele patří i grily. Na výběr je samozřejmě z celé řady typů. Velice populární se v posledních letech staly i moderní bezkouřové LotusGrilly. Jejich hmotnost je pouze 3,7 kg, snadno se přenáší a vynikají i mimořádně snadnou údržbou. A pokud jde o propan-butanové láhve, určitě doporučujeme vzít s sebou lehké, moderní a navíc bezpečné láhve z kompozitu.

Tři basy piva u moře přijdou vhod. Váží ale půl metráku

Velice obezřetně si počínejte při balení jídla a nápojů. S sebou si vezměte jen to, co opravdu musíte nebo bez čeho se neobejdete (což zpravidla bývá velmi málo). Zbytek pořiďte až na místě. Cenné kilogramy pak můžete uspořit i tak, že nebudete jezdit s plnou nádrží. Rozhodně ale doporučujeme před odjezdem zjistit si doložnost obytného vozu a klidně i vést seznam těžších věcí. Vhodné může být i nechat si vůz kontrolně zvážit.

Vysoká hmotnost vyžaduje více opatrnosti při řízení

I kdyby vás policisté nechytili, případně by nad přetíženým autem přimhouřili oči, s kilogramy pracujte obezřetně. V krizových situacích (brzdění, úhybný manévr apod.) jsou již 4 tuny znát a pokud jste prozatím neřídili nic většího než Škodu Octavia či Ford Focus, buďte obezřetní o to více.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

V Africe na Merzouga Rally zažila Ollie peklo na zemi

Ollie má za sebou další těžkou zkušenost. Merzouga Rally je jednou z afrických a jihoamerických dálkových soutěží. Ollie startovala v kategrii QUAD v celé hystorii jako první závodnice z České republiky a Procamping jí držel na této rally palce. „Ověřila jsem si, kde se nacházejí mé hranice“, vyjádřila se Ollie po úspěšném projetí cílovou páskou….

Celý článek

Obytným autem na lyže? My říkáme jednoznačně ano

Blíží se zima a s ní období lyžařských dovolených. Napadlo vás přitom, že do Alp na lyže můžete jet klidně v obytném autě? A dokonce tam v něm můžete i bydlet. Stačí najít vhodný kemp s celoročním provozem a máte vyhráno. Znáte něco lepšího než spát pár metrů od sjezdovky a být tak blízko přírodě?…

Celý článek

Karavany a dálniční známky

Tedy ne, že by se obytným autem či karavanem nedalo vyrazit i v zimě na lyže. I tak ale platí, že hlavní sezona nezávislého cestování začíná právě nyní. Zatímco pro majitele obytných vozů zpravidla platí, že za dálnice platí jako majitelé osobních vozů, u karavanů se situace země od země různí. V Česku jen na…

Celý článek