Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Vhodný bezpečnostní detektor vás ochrání před požárem i otravou zplodinami

Neposkvrněná příroda, čistý vzduch, tyrkysové moře, ledovci pokrytí alpští velikáni…Všichni si ideální dovolenou představujeme jinak. Pro každého z nás nicméně jde o krátké a zasloužené období, kdy můžeme vypnout a soustředit se jen sami na sebe. Bohužel však platí, že strýček příhoda nikdy nelení a že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Proto je nutné být i v dovolenkovém období ve střehu.

C02 je zabiják, kterému se dá dobře bránit

Bezpečnost při nezávislé dovolené není jen o ochraně obytného auta či karavanu proti zlodějům, případně o specifikách jízdy s vyšším a těžším obytňákem či s připojeným přívěsem. Při pobytu v karavanu běžně dochází také ke spalování propan-butanu. Ten sám o sobě neškodí. Při jeho nekvalitním spalování a nevětrání místnosti se nicméně může zvýšit koncentrace oxidu uhelnatého (CO2) na úrovně, které mohou ohrozit lidské zdraví i život. Záludné na C02 je hlavně to, že jej člověk necítí. Mimořádně vhodná je tak instalace příslušného detektoru, který posádku na přítomnost velkého množství CO2 upozorní. Spolehlivých detektorů je na trhu nespočet a dají se pořídit už za pár stovek korun.

Při montáži detektoru dbejte na pokyny v uživatelském manuálu. Nevhodné umístění a způsob montáže mohou negativně ovlivnit funkci zařízení. Všeobecně se detektory CO2 umísťují blízko zařízení, které se může potenciálně stát zdrojem nebezpečného plynu. Jelikož je CO0 lehčí než vzduch, je nezbytné detektor instalovat alespoň ve výšce obličeje, nejlépe na stropě či v blízkosti stropu.

Kombinovaný detektor upozorní i na vznikající požár a narkotizační plyny

Na trhu existují i kombinované hlásiče, které upozorní i na přítomnost dalších nebezpečných plynů, a to včetně tzv. narkotizačních. Jedná se o plyny zneužívané zloději k narkotizaci (uspání) posádky kamionů, obytných aut i karavanů a následnému vykradení vozu. Případy, kdy zloděj vstříkl do kabiny uspávací plyn a posádku následně okradl, byly dříve doménou jižní Evropy, především jižní Francie a Itálie. V posledních letech se ale bohužel poměrně běžně objevují i u nás. Příkladem narkotizačního plynu může být chloroform či třeba ether.

Úplně nejideálnějším řešením je pak kombinovaný detektor, který kromě nebezpečných plynných látek upozorní i na kouř. Dá vám tak šanci rychle reagovat a uhasit začínající požár dříve, než se vymkne kontrole.

Obezřetnost není totéž co paranoia

Nutno dodat, že narkotizační plyny bývají velice často zneužívány spíše vůči řidičům kamionů, a to zpravidla na dálničních odpočívadlech. Při pobytu v kempu je jejich riziko minimální.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Evropa a jejích několik „nej“ poslouží jako bezva tipy na dovolenou – část 2

Pokud právě plánujete dovolenou, můžete vsadit buď na osvědčené (ale zároveň trochu vyšlapané) klasiky jako Chorvatsko či Itálie. Anebo se třeba nechat inspirovat tipy, které pro vás máme v následujícím článku. Po nejvyšší hoře a nejvyšší aktivní sopce, které jsem již navštívili, se dnes vypravíme k nejhlubšímu jezeru Evropy a také v největšímu alpskému ledovci….

Celý článek

Procamping: hlavní partner Olgy Roučkové – závodnice na čtyřkolách

S hrdostí vám oznamujeme, že se PROCAMPING stal hlavním partnerem jedné z nejlepších čtyřkolkových závodnic Olgy Roučkové. Jako velcí fanoušci života na čtyřech kolech je nám velkou ctí, že může PROCAMPING podporovat úspěšnou závodnici na čtyřkolce. Několikanásobná mistryně republiky v Cross Country vyhrála v loňském roce také Mistrovství Evropy v Maďarsku a Intercontinental Rally Afrika….

Celý článek

Caravan Salon Düsseldorf představil nejnovější generace karavanů a obytných vozů

Milujeme karavany, obytné vozy a vše co k nim patří. Proto jsme v žádném případě nemohli chybět na největším světovém veletrhu obytných vozů a karavanů Caravan Salon, který se konal od 28. srpna do 6. září v Düsseldorfu. Caravan Salon Düsseldorf je největší přehlídkou průmyslových inovací a nabízí kompletní přehled karavaningového trhu a všeho, co…

Celý článek