Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Vhodný bezpečnostní detektor vás ochrání před požárem i otravou zplodinami

Neposkvrněná příroda, čistý vzduch, tyrkysové moře, ledovci pokrytí alpští velikáni…Všichni si ideální dovolenou představujeme jinak. Pro každého z nás nicméně jde o krátké a zasloužené období, kdy můžeme vypnout a soustředit se jen sami na sebe. Bohužel však platí, že strýček příhoda nikdy nelení a že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Proto je nutné být i v dovolenkovém období ve střehu.

C02 je zabiják, kterému se dá dobře bránit

Bezpečnost při nezávislé dovolené není jen o ochraně obytného auta či karavanu proti zlodějům, případně o specifikách jízdy s vyšším a těžším obytňákem či s připojeným přívěsem. Při pobytu v karavanu běžně dochází také ke spalování propan-butanu. Ten sám o sobě neškodí. Při jeho nekvalitním spalování a nevětrání místnosti se nicméně může zvýšit koncentrace oxidu uhelnatého (CO2) na úrovně, které mohou ohrozit lidské zdraví i život. Záludné na C02 je hlavně to, že jej člověk necítí. Mimořádně vhodná je tak instalace příslušného detektoru, který posádku na přítomnost velkého množství CO2 upozorní. Spolehlivých detektorů je na trhu nespočet a dají se pořídit už za pár stovek korun.

Při montáži detektoru dbejte na pokyny v uživatelském manuálu. Nevhodné umístění a způsob montáže mohou negativně ovlivnit funkci zařízení. Všeobecně se detektory CO2 umísťují blízko zařízení, které se může potenciálně stát zdrojem nebezpečného plynu. Jelikož je CO0 lehčí než vzduch, je nezbytné detektor instalovat alespoň ve výšce obličeje, nejlépe na stropě či v blízkosti stropu.

Kombinovaný detektor upozorní i na vznikající požár a narkotizační plyny

Na trhu existují i kombinované hlásiče, které upozorní i na přítomnost dalších nebezpečných plynů, a to včetně tzv. narkotizačních. Jedná se o plyny zneužívané zloději k narkotizaci (uspání) posádky kamionů, obytných aut i karavanů a následnému vykradení vozu. Případy, kdy zloděj vstříkl do kabiny uspávací plyn a posádku následně okradl, byly dříve doménou jižní Evropy, především jižní Francie a Itálie. V posledních letech se ale bohužel poměrně běžně objevují i u nás. Příkladem narkotizačního plynu může být chloroform či třeba ether.

Úplně nejideálnějším řešením je pak kombinovaný detektor, který kromě nebezpečných plynných látek upozorní i na kouř. Dá vám tak šanci rychle reagovat a uhasit začínající požár dříve, než se vymkne kontrole.

Obezřetnost není totéž co paranoia

Nutno dodat, že narkotizační plyny bývají velice často zneužívány spíše vůči řidičům kamionů, a to zpravidla na dálničních odpočívadlech. Při pobytu v kempu je jejich riziko minimální.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Caravan Show Bratislava 2018: Veletržní turné PROCAMPING.cz pokračuje

FOR CARAVAN patří mezi již tradiční akce, které dávají nahlédnout pod pokličku obytným vozům a karavanům. Tisíce návštěvníků, kteří na PVA Expo Praha zavítali mezi 9. a 13. březnem 2018, pak měli u našeho stánku příležitost seznámit se i s celou řadou dalších produktů, které při karavaningu přijdou vhod – s grily, nosiči kol, outdoorovým vybavením…

Celý článek

Jak vybrat spacák, který splní vaše požadavky?

Čím více alternativ, tím těžší výběr. Platí to i o spacích pytlích. Bude lepší dekový, mumiový, či anatomický? A co materiál? Vsadit na osvědčené peří, anebo na syntetiku? A co že je to ta komfortní teplota? Na tyto otázky a řadu dalších odpovíme v následujících řádcích. V prvé řadě si ujasněte, k čemu budete spacák…

Celý článek

Vyhlašujeme soutěž Vyhraj obytňák

Vyhraj obytňák

Stačí málo a vyhrát můžete tak hodně. Divize Procamping.cz společnosti Auto Kora top s.r.o. vyhlašuje na veletrhu CARAVANING Brno 2016 soutěž Vyhraj obytňák. Tipněte si, ve kterém roce byla založena značka Challenger. A vyhrejte víkendový  pobyt v obytném voze značky Challenger. Pokud vám již bylo 18 let, vyplňte na stránkách Vyhraj obytňák váš e-mail, jméno…

Celý článek