Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Vhodný bezpečnostní detektor vás ochrání před požárem i otravou zplodinami

Neposkvrněná příroda, čistý vzduch, tyrkysové moře, ledovci pokrytí alpští velikáni…Všichni si ideální dovolenou představujeme jinak. Pro každého z nás nicméně jde o krátké a zasloužené období, kdy můžeme vypnout a soustředit se jen sami na sebe. Bohužel však platí, že strýček příhoda nikdy nelení a že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Proto je nutné být i v dovolenkovém období ve střehu.

C02 je zabiják, kterému se dá dobře bránit

Bezpečnost při nezávislé dovolené není jen o ochraně obytného auta či karavanu proti zlodějům, případně o specifikách jízdy s vyšším a těžším obytňákem či s připojeným přívěsem. Při pobytu v karavanu běžně dochází také ke spalování propan-butanu. Ten sám o sobě neškodí. Při jeho nekvalitním spalování a nevětrání místnosti se nicméně může zvýšit koncentrace oxidu uhelnatého (CO2) na úrovně, které mohou ohrozit lidské zdraví i život. Záludné na C02 je hlavně to, že jej člověk necítí. Mimořádně vhodná je tak instalace příslušného detektoru, který posádku na přítomnost velkého množství CO2 upozorní. Spolehlivých detektorů je na trhu nespočet a dají se pořídit už za pár stovek korun.

Při montáži detektoru dbejte na pokyny v uživatelském manuálu. Nevhodné umístění a způsob montáže mohou negativně ovlivnit funkci zařízení. Všeobecně se detektory CO2 umísťují blízko zařízení, které se může potenciálně stát zdrojem nebezpečného plynu. Jelikož je CO0 lehčí než vzduch, je nezbytné detektor instalovat alespoň ve výšce obličeje, nejlépe na stropě či v blízkosti stropu.

Kombinovaný detektor upozorní i na vznikající požár a narkotizační plyny

Na trhu existují i kombinované hlásiče, které upozorní i na přítomnost dalších nebezpečných plynů, a to včetně tzv. narkotizačních. Jedná se o plyny zneužívané zloději k narkotizaci (uspání) posádky kamionů, obytných aut i karavanů a následnému vykradení vozu. Případy, kdy zloděj vstříkl do kabiny uspávací plyn a posádku následně okradl, byly dříve doménou jižní Evropy, především jižní Francie a Itálie. V posledních letech se ale bohužel poměrně běžně objevují i u nás. Příkladem narkotizačního plynu může být chloroform či třeba ether.

Úplně nejideálnějším řešením je pak kombinovaný detektor, který kromě nebezpečných plynných látek upozorní i na kouř. Dá vám tak šanci rychle reagovat a uhasit začínající požár dříve, než se vymkne kontrole.

Obezřetnost není totéž co paranoia

Nutno dodat, že narkotizační plyny bývají velice často zneužívány spíše vůči řidičům kamionů, a to zpravidla na dálničních odpočívadlech. Při pobytu v kempu je jejich riziko minimální.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Na co si dát pozor při řízení obytného auta?

Všechno je jednou poprvé a učený z nebe nespadl. Řízení obytného vozu rozhodně není žádná věda. Přesto existuje pár drobností, na které by si měl člověk dát pozor. Jako v dodávce Po usednutí do obytného auta si budete připadat jako v dodávce. Že je něco jinak, zjistíte až při pohledu dozadu. Ostatně není se co…

Celý článek

Parádní zimní wellness dovolená v Rakousku

Pokud ve vás buší srdce nezávislého cestovatele, není pro vás zimní období okurkovou sezonou. Za dobrodružstvím, poznáním i relaxem se můžete ve svém obytném voze či karavanu vydat i v těchto dnech. Dnes jsme si vybrali oblíbené Rakousko, na jehož území je rozeseta řada pohodlných kempů s celoročním provozem. Nechte se hýčkat na úpatí Zugspitze…

Celý článek

Elektrokola přinesla revoluci do cyklistiky. Jak ale vybrat to správné?

Kola využívající k pohonu kombinaci mechanického šlapání a elektromotoru dobývají svět včetně České republiky. Do cyklistiky totiž přinášejí dosud netušené možnosti. Jsou snadno ovladatelná, ekologická, nenáročná na provoz. A navíc díky nim za řídítka začínají běžně sedat i lidé, které by to až dosud ani nenapadlo. Na jakém principu funguje elektrokolo? Nasednu, zapnu elektromotor a…

Celý článek