Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Vhodný bezpečnostní detektor vás ochrání před požárem i otravou zplodinami

Neposkvrněná příroda, čistý vzduch, tyrkysové moře, ledovci pokrytí alpští velikáni…Všichni si ideální dovolenou představujeme jinak. Pro každého z nás nicméně jde o krátké a zasloužené období, kdy můžeme vypnout a soustředit se jen sami na sebe. Bohužel však platí, že strýček příhoda nikdy nelení a že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Proto je nutné být i v dovolenkovém období ve střehu.

C02 je zabiják, kterému se dá dobře bránit

Bezpečnost při nezávislé dovolené není jen o ochraně obytného auta či karavanu proti zlodějům, případně o specifikách jízdy s vyšším a těžším obytňákem či s připojeným přívěsem. Při pobytu v karavanu běžně dochází také ke spalování propan-butanu. Ten sám o sobě neškodí. Při jeho nekvalitním spalování a nevětrání místnosti se nicméně může zvýšit koncentrace oxidu uhelnatého (CO2) na úrovně, které mohou ohrozit lidské zdraví i život. Záludné na C02 je hlavně to, že jej člověk necítí. Mimořádně vhodná je tak instalace příslušného detektoru, který posádku na přítomnost velkého množství CO2 upozorní. Spolehlivých detektorů je na trhu nespočet a dají se pořídit už za pár stovek korun.

Při montáži detektoru dbejte na pokyny v uživatelském manuálu. Nevhodné umístění a způsob montáže mohou negativně ovlivnit funkci zařízení. Všeobecně se detektory CO2 umísťují blízko zařízení, které se může potenciálně stát zdrojem nebezpečného plynu. Jelikož je CO0 lehčí než vzduch, je nezbytné detektor instalovat alespoň ve výšce obličeje, nejlépe na stropě či v blízkosti stropu.

Kombinovaný detektor upozorní i na vznikající požár a narkotizační plyny

Na trhu existují i kombinované hlásiče, které upozorní i na přítomnost dalších nebezpečných plynů, a to včetně tzv. narkotizačních. Jedná se o plyny zneužívané zloději k narkotizaci (uspání) posádky kamionů, obytných aut i karavanů a následnému vykradení vozu. Případy, kdy zloděj vstříkl do kabiny uspávací plyn a posádku následně okradl, byly dříve doménou jižní Evropy, především jižní Francie a Itálie. V posledních letech se ale bohužel poměrně běžně objevují i u nás. Příkladem narkotizačního plynu může být chloroform či třeba ether.

Úplně nejideálnějším řešením je pak kombinovaný detektor, který kromě nebezpečných plynných látek upozorní i na kouř. Dá vám tak šanci rychle reagovat a uhasit začínající požár dříve, než se vymkne kontrole.

Obezřetnost není totéž co paranoia

Nutno dodat, že narkotizační plyny bývají velice často zneužívány spíše vůči řidičům kamionů, a to zpravidla na dálničních odpočívadlech. Při pobytu v kempu je jejich riziko minimální.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Připravte se na příští sezónu: Nakupte praktické vánoční dárky pro kempování a karavaning

Vymýšlíte sobě i jiným tipy, co si přát či věnovat pod vánoční stromeček? Stačí napsat Ježíškovi k nám. Přejte si nebo darujte na vánoce praktický vánoční dárek z naší nabídky. Jste milovníky dobrodružného života na čtyřech kolech? Nebo vás láká dovolená v přírodě? Ať je vaše představa stan, karavan či obytňák, začněte s přípravami již…

Celý článek

Jak vybrat spacák, který splní vaše požadavky?

Čím více alternativ, tím těžší výběr. Platí to i o spacích pytlích. Bude lepší dekový, mumiový, či anatomický? A co materiál? Vsadit na osvědčené peří, anebo na syntetiku? A co že je to ta komfortní teplota? Na tyto otázky a řadu dalších odpovíme v následujících řádcích. V prvé řadě si ujasněte, k čemu budete spacák…

Celý článek

Evropa a jejích několik „nej“ poslouží jako bezva tipy na dovolenou – část 1

Vysvědčení jsou doma. Prázdniny začaly a s nimi čas letního cestování. A třebaže poslední dobou hodně frčí exotika, nezapomínejme na Evropu. Krásný kontinent, na kterém je vždy co prozkoumávat. Nejvyšší hora – Mt. Blanc Pokud bychom se vás v pořadu Chcete být milionářem? zeptali, jaká je nejvyšší hora Evropy, asi byste nechybovali. Je jí samozřejmě…

Celý článek