Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Vyrážíme za lanýži do Itálie

Podzimní měsíce jsou z turistického hlediska okurkovou sezónou. Ale i okurky se dají jíst a často chutnají velmi dobře. Stejně tak jako celá řada dalších pokrmů a surovin. My vás dnes zveme do listopadové Itálie, kterou dost možná neznáte. Nepojedeme se opalovat, ani lyžovat. Naším cílem budou gastronomické události, které se točí, mimo jiné, kolem lanýžů. Potraviny, která se těší téměř mýtickému statusu.

Lanýžové slavnosti

Lanýže možná příliš nevábí svým vzhledem. Pro svoji mimořádnou aromatičnost jsou ale vysoce ceněny šéfkuchaři nejlepších restaurací po celém světě. To taky vysvětluje jejich doslova galaktickou cenu, která běžně šplhá hodně přes 100 000 korun za kilogram. Ale nezoufejte. Pokud se vydáte na některou z vyhlášených italských lanýžových slavností, ceněnou houbu budete moci ochutnat. Šéfkuchaři běžně nabízejí ochutnávkové a cenově dostupné porce s dotací 1-2 gramy. A budete koukat, jak i tak malé množství dokáže pokrm provonět.

Piedmont

Lanýžovou událostí číslo jedna je v severoitalském Piedmontu Festival Alba White Truffle (truffle=lanýž). Událost se koná o víkendech v říjnu a v první půli listopadu. A kromě nespočtu stánků (nejen) s lanýžovými pochoutkami se můžete těšit také na živou hudbu, oslí závod či přehlídku nejcennějších bílých lanýžů. Vrcholem události je aukce, při které si můžete některou z mimořádných hub zakoupit. Kromě města Alba se lanýžové slavnosti konají také např. v městečku Moncalvo.

Toskánsko

Druhý, třetí a čtvrtý víkend v listopadu se konají v městečku San Miniato vyhlášené lanýžové slavnosti La Sagra del Tartufo Bianco. Mimochodem čtvrtina italské produkce bílých lanýžů pochází z této oblasti. Listopad je navíc sezonou sběru, takže přijedete pěkně do centra dění. I zde se dočkáte spousty stánků s jídlem i řemeslnými výrobky. Místní restaurace navíc v době slavností nabízejí cenově akceptovatelná lanýžová menu. Takže pokud jste ještě lanýže nikdy do úst nevzali, je pro vás listopadové San Miniato jako dělané.

Lanýžové svátky na vás v listopadu (2. + 3. víkend) čekají také v San Giovanni d’Asso poblíž Sieny. Navštívit zde můžete také lanýžové muzeum (otevřeno také jen o víkendech). Lanýžové slavnosti se pravidelně konají také v městečku Volterra.

Marche

Východoitalský region Marche kolem města Ancona či letoviska San Benedetto del Tronto nenabízí jen kilometry a kilometry pláží. V listopadu se i zde koná řada slavností spojených s lanýži. Příkladem budiž městečko Acqualagna, které se označuje za hlavní město lanýžů. Aromatické houby se zde oslavují až do půlky listopadu.

Další regiony

Spoustu událostí točících se kolem lanýžů nalezneme i v dalších italských regionech včetně poměrně jižně položeného kraje Molise (na sever od Neapole). Většina z nich se opět koná v říjnu a listopadu.

Lanýžové exkurze a ochutnávky

Pokud se řadíte mezi fyzicky aktivní cestovatele a domníváte se, že je pro vás ochutnávání lanýžových specialit příliš sedavou kratochvílí, zbystřete. Např. na výše zmíněných slavnostech v Alba se můžete s pomocí zkušeného průvodce na několik hodin proměnit ve sběrače ceněné houby. Nebude chybět výklad a také návštěva několika vinařství a samozřejmě ochutnávka vín. Obdobné služby pak nabízejí i v Marche či v Toskánsku.

Jak se do Itálie dostat?

Chcete-li, aby vaše dovolená byla poznávací, doporučujeme vydat se po vlastní ose autem. Pokud je vás více, může být cenově zajímavou alternativou minibus. Pokud se coby majitel obytného vozu či karavanu rád spoléháte sám na sebe spíše než na hotely a penziony, vězte, že i v mimosezónním období je v Itálii otevřena řada autokempů. Pokud obytné auto ani karavan nevlastníte, a přesto vás lákají krásy nezávislého cestování, rádi je vám za výhodných podmínek zapůjčíme.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Vyhlašujeme soutěž Vyhraj obytňák

Vyhraj obytňák

Stačí málo a vyhrát můžete tak hodně. Divize Procamping.cz společnosti Auto Kora top s.r.o. vyhlašuje na veletrhu CARAVANING Brno 2016 soutěž Vyhraj obytňák. Tipněte si, ve kterém roce byla založena značka Challenger. A vyhrejte víkendový  pobyt v obytném voze značky Challenger. Pokud vám již bylo 18 let, vyplňte na stránkách Vyhraj obytňák váš e-mail, jméno…

Celý článek

Evropa a jejích několik „nej“ poslouží jako bezva tipy na dovolenou – část 2

Pokud právě plánujete dovolenou, můžete vsadit buď na osvědčené (ale zároveň trochu vyšlapané) klasiky jako Chorvatsko či Itálie. Anebo se třeba nechat inspirovat tipy, které pro vás máme v následujícím článku. Po nejvyšší hoře a nejvyšší aktivní sopce, které jsem již navštívili, se dnes vypravíme k nejhlubšímu jezeru Evropy a také v největšímu alpskému ledovci….

Celý článek