Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Vyrážíme za lanýži do Itálie

Podzimní měsíce jsou z turistického hlediska okurkovou sezónou. Ale i okurky se dají jíst a často chutnají velmi dobře. Stejně tak jako celá řada dalších pokrmů a surovin. My vás dnes zveme do listopadové Itálie, kterou dost možná neznáte. Nepojedeme se opalovat, ani lyžovat. Naším cílem budou gastronomické události, které se točí, mimo jiné, kolem lanýžů. Potraviny, která se těší téměř mýtickému statusu.

Lanýžové slavnosti

Lanýže možná příliš nevábí svým vzhledem. Pro svoji mimořádnou aromatičnost jsou ale vysoce ceněny šéfkuchaři nejlepších restaurací po celém světě. To taky vysvětluje jejich doslova galaktickou cenu, která běžně šplhá hodně přes 100 000 korun za kilogram. Ale nezoufejte. Pokud se vydáte na některou z vyhlášených italských lanýžových slavností, ceněnou houbu budete moci ochutnat. Šéfkuchaři běžně nabízejí ochutnávkové a cenově dostupné porce s dotací 1-2 gramy. A budete koukat, jak i tak malé množství dokáže pokrm provonět.

Piedmont

Lanýžovou událostí číslo jedna je v severoitalském Piedmontu Festival Alba White Truffle (truffle=lanýž). Událost se koná o víkendech v říjnu a v první půli listopadu. A kromě nespočtu stánků (nejen) s lanýžovými pochoutkami se můžete těšit také na živou hudbu, oslí závod či přehlídku nejcennějších bílých lanýžů. Vrcholem události je aukce, při které si můžete některou z mimořádných hub zakoupit. Kromě města Alba se lanýžové slavnosti konají také např. v městečku Moncalvo.

Toskánsko

Druhý, třetí a čtvrtý víkend v listopadu se konají v městečku San Miniato vyhlášené lanýžové slavnosti La Sagra del Tartufo Bianco. Mimochodem čtvrtina italské produkce bílých lanýžů pochází z této oblasti. Listopad je navíc sezonou sběru, takže přijedete pěkně do centra dění. I zde se dočkáte spousty stánků s jídlem i řemeslnými výrobky. Místní restaurace navíc v době slavností nabízejí cenově akceptovatelná lanýžová menu. Takže pokud jste ještě lanýže nikdy do úst nevzali, je pro vás listopadové San Miniato jako dělané.

Lanýžové svátky na vás v listopadu (2. + 3. víkend) čekají také v San Giovanni d’Asso poblíž Sieny. Navštívit zde můžete také lanýžové muzeum (otevřeno také jen o víkendech). Lanýžové slavnosti se pravidelně konají také v městečku Volterra.

Marche

Východoitalský region Marche kolem města Ancona či letoviska San Benedetto del Tronto nenabízí jen kilometry a kilometry pláží. V listopadu se i zde koná řada slavností spojených s lanýži. Příkladem budiž městečko Acqualagna, které se označuje za hlavní město lanýžů. Aromatické houby se zde oslavují až do půlky listopadu.

Další regiony

Spoustu událostí točících se kolem lanýžů nalezneme i v dalších italských regionech včetně poměrně jižně položeného kraje Molise (na sever od Neapole). Většina z nich se opět koná v říjnu a listopadu.

Lanýžové exkurze a ochutnávky

Pokud se řadíte mezi fyzicky aktivní cestovatele a domníváte se, že je pro vás ochutnávání lanýžových specialit příliš sedavou kratochvílí, zbystřete. Např. na výše zmíněných slavnostech v Alba se můžete s pomocí zkušeného průvodce na několik hodin proměnit ve sběrače ceněné houby. Nebude chybět výklad a také návštěva několika vinařství a samozřejmě ochutnávka vín. Obdobné služby pak nabízejí i v Marche či v Toskánsku.

Jak se do Itálie dostat?

Chcete-li, aby vaše dovolená byla poznávací, doporučujeme vydat se po vlastní ose autem. Pokud je vás více, může být cenově zajímavou alternativou minibus. Pokud se coby majitel obytného vozu či karavanu rád spoléháte sám na sebe spíše než na hotely a penziony, vězte, že i v mimosezónním období je v Itálii otevřena řada autokempů. Pokud obytné auto ani karavan nevlastníte, a přesto vás lákají krásy nezávislého cestování, rádi je vám za výhodných podmínek zapůjčíme.

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Zábavní parky Evropy

Léto je u konce i na samém jihu Evropy. Do začátku plnokrevné zimní sezóny ale ještě několik týdnů zbývá (tedy pokud nepočítáme alpské ledovce). Nabízí se otázka, co s tím. Zejména pokud máte děti, doporučujeme v mezidobí zavítat do některého z vyhlášených evropských zábavních center. Kvalitní zábavní parky najdete v řadě zemí včetně Německa, Itálie…

Celý článek

Připravte se na příští sezónu: Nakupte praktické vánoční dárky pro kempování a karavaning

Vymýšlíte sobě i jiným tipy, co si přát či věnovat pod vánoční stromeček? Stačí napsat Ježíškovi k nám. Přejte si nebo darujte na vánoce praktický vánoční dárek z naší nabídky. Jste milovníky dobrodružného života na čtyřech kolech? Nebo vás láká dovolená v přírodě? Ať je vaše představa stan, karavan či obytňák, začněte s přípravami již…

Celý článek

Potkejte se s Procampingem na Autosalon Show v Hradci Králové. Představíme nové obytné vozy a půjčovnu

Dva nádherné obytné vozy pro vás přivezeme na Autosalon Show a Rally Show na letiště Hradec Králové v sobotu 14. května 2016. Při této příležitosti slavnostně spustíme půjčovnu obytných vozů. Přijďte se na Autosalon Show 2016 bavit a načerpat řádnou dávku inspiarace na svou letní dovolenou. Na duálním okruhu CzechRing v Hradci Králové si užijete maximální adrenalin…

Celý článek