Vítejte v Procampingu! Rychlý kontakt

Vyrážíte na vodu? Máme pár tipů

České republice sice nebylo naděleno moře. Zato tu ale najdeme řadu krásných řek, které doslova vybízejí ke sjíždění. Jste-li pohodáři a během vodácké dovolené chcete hlavně relaxovat, vsaďte na osvědčenou Vltavu. Mírně adrenalinovější pak bývá v některých úsecích Sázava. Pokročilejší vodáci vyhledávají třeba Jizeru nebo Kamenici. A ti otrlí se vydávají třeba do Alp. Pokud si nejste jistí, která řeka bude pro vás jako dělaná, případně nevíte, co vzít s sebou, poradíme.

Vltava – legenda mezi českými řekami

Vltava je naší nejdelší a také nejvytíženější řekou, minimálně tedy co se týče vodáckého provozu. Láká na čistou vodu, které bývá relativní dostatek i během sušších období, a také krásnou přírodu a města, kterými protéká. Plusem je i vynikající infrastruktura pro turisty s nespočtem kempů a míst s občerstvením. Na Vltavě lze realizovat jednodenní plavby – velmi oblíbený je třeba úsek Vyšší Brod – Rožmberk. Za nás ale není splutí Vltavy kompletní, pokud neprojedete přenádhernou „malou Prahou“, městem Český Krumlov. Odtud řeka nádherně meandruje do Zlaté Koruny a pokračuje dále do Boršova, který je pro řadu vodáků konečnou stanicí. Řeka je v celé své délce bezpečná i pro nezkušené vodáky. Základní obezřetnost je ale rozhodně na místě, a to hlavně na jezech a ojedinělých snadno průjezdných peřejích. Pokud nebudete chtít, energie při sjíždění Vltavy příliš nevydáte, ledaže byste se rozhodli přeplout i nádrž Lipno (což klidně můžete).

Velmi zajímavým tipem je pak úsek mezi Soumarským mostem a Novou Pecí. Jde o část řeky, na níž je celkový počet vodáků přísně regulován je nutné se registrovat. Na řeku navíc kvůli ochraně koryta a v něm žijících perlorodek nesmí nikdo, pokud hladina u Soumarského mostu klesne pod 50 cm (voda se měří vždy v 8 hodin ráno). Ačkoliv se jedná o horní tok Vltavy, úsek je bezpečný a jeho splutí vám zabere 1-3 hodiny.

V samé blízkosti Vltavy se nachází i další vodácky atraktivní řeka – Lužnice. Nabízí téměř 150 kilometrů splavných úseků, krásné scenérie a dobrou infrastrukturu. Přitom nebývá zdaleka tak vytížená jako Vltava. Populárním jednodenním výletem může být úsek Suchdol n. Lužnicí – Majdalena. Máte-li dny dva, lze pokračovat krásnou přírodou Třeboňska až do Staré Hlíny při rybníku Rožmberk. A strávit jen na Lužnici lze klidně i týden, během nějž ji splujete celou.

Dunajec pro rodinnou pohodu

Tak schválně: víte, kudy teče Dunajec? Ne, není to jih Slovenska. Dunajec tvoří malou část slovenské hranice s Polskem s tím, že poté pokračuje Polskem a nakonec se z pravé strany vlévá do Visly. Dunajec patří mezi nejčistší řeky střední Evropy a je také skvělou destinací pro vodácké dovolené. Zpravidla se začíná ve vesnici Sromowce Wyzne a pokračuje se přes Červený Kláštor do Krościenko nad Dunajcem. Pokud není opravdu sucho, řeka proudí poměrně rychle. A celkových 24 kilometrů uteče klidně i za 3 hodiny. Kousek za Červeným Kláštorom se Dunajec zařezává do vápencového masivu bradel pojmenovaného Trzy Korony (Tři koruny). Jde o jeden ze symbolů celého pohoří Pieniny, kterým Dunajec v této oblasti protéká.

Na Dunajci je skvělé to, že ačkoliv jde o poměrně rychlou horskou řeku, jeho splouvání není nebezpečné, ani fyzicky či jinak náročné. Na vodě se neustále něco děje a jedna krásná scenérie s každým meandrem střída druhou. I tak se ale při vodáckém výletu příliš nenadřete. Při nižším stavu vody může občas překvapit mělčina. To ale není nic, co byste i s minimem zkušeností nezvládli.

Když už budete v této krásné oblasti, doporučujeme udělat si výlet i po Pieninách (na slovenské i polské straně jde o národní park). Vzpomínáte si na známou reklamu jednoho supermarketu, v níž si hlavní roli vystřihl pohled na Labe z vyhlídky Máj? Podobná panoramata na vás čekají třeba z vyhlídky Sokolica, na kterou se dostanete z muzea pojmenovaného Pawilon Wystawowy Pienińskiego PN. Dohlédnete odsud i na Vysoké Tatry (vzdušnou čarou vzdálené asi 20 km), které lze v rámci „obojživelné“ dovolené také navštívit.

Řeka Soča ve Slovinsku – zkušený vodák se nemůže nezamilovat

Alpské řeky jsou vyhledávané pro svoji neskutečnou čistotu a dravost. Tady už to není o pohodičce s vychlazenou dvanáctkou v ruce. Počítejte s tím, že si pořádně zamakáte a že vám řeka málokdy dá něco zadarmo. Zážitek to ale bude neuvěřitelný. Vodácky atraktivních řek najdeme v Alpách řadu. My jsme však propadli slovinské Soči (1. pád – Soča). Sjízdný úsek modrozelené řeky (pro vysoký obsah uhličitanu vápenatého) začíná v klidné až 15 metrů hluboké soutěsce Velika Korita na 122,9 km toku (celková délka řeky je 133 km). Úsek do Bunkerji je zpravidla sjízdný i pro méně zkušené (ale rozhodně ne nezkušené) vodáky s tím, že náročnost se tu pohybuje většinou mezi WW I-II. Překvapit mohou mělčiny a „vrbičky“, jak vodáci označují všechny stromy, jejichž větve se sklánějí nad hladinou a představují riziko pro projíždějícího vodáka. Úsek mezi Bunkerji a Vodenca (120,5 – 116,5 km) má místy náročnost až čtyřkovou, a rozhodně jej doporučujeme sjíždět jen tehdy, máte-li s divokou vodu dostatek zkušeností. Vodenca – Čezsoča je o něco více na pohodu. I tady je ale třeba počítat s náročností minimálně WW II.

Střední tok Soči. Tady se za chyby platí

Ve vesničce Vodenca se Soča dostává do svého středního toku. Nejklidnější je úsek mezi Čezsoča – Srpenica I (113,8 – 105,6 km), který snad lze s výhradami doporučit i méně zkušeným vodákům. Opravdové dobrodružství začíná v úseku Srpenica II – Trnovo II. Jedná se o náročnou slalomovou trať s náročností běžně i přes WW IV. Pokud jste opravdu kabrňák a až dosud vám Soča přišla jako pohodička (i takoví vodáci jsou, všechna čest), můžete pokračovat dále nejnáročnějším úsekem Trnovo II – Otona. Jde nicméně o běžně vykřížkovaný (tj. nesjízdný) úsek, jehož náročnost se pohybuje mezi WW IV a VI (hranice sjízdnosti!). Většina kamenů zde je podemletá, takže „vracáků“, v nichž byste si jinak mohli odpočinout, resp. osondovat terén před vámi, tu bývá opravdu málo. Úsek spadá dolů podstatně dramatičtěji než kdekoliv jinde a je opravdu těžko přehledný. Pokud nejste skutečně výjimeční vodáci, důrazně doporučujeme kajak převézt! Zbývající část středního toku řeky už je sjízdnější. I tady na vás ale místy čekají až čtyřková místa.

Berte v potaz, že udávaná náročnost průjezdu se může v závislosti na stavu vody u každé řeky výrazně měnit. Takže pokud jste daný úsek v pohodě projeli minulý rok, letos může být mnohem náročnější.

Co s sebou na vodu?

Pokud nemáte vlastní lodě, lze si je na Vltavě, Dunajci i na Soči půjčit. Dále rozhodně nezapomeňte na vodotěsná pouzdra a vaky. Ty se dodávají v několika velikostech (stejně jako oblečení). Pokud na vodu často nejezdíte a nejste si jistí, jak velký vak zvolit, vyberte ideálně velikost L.

Pro řadu českých vodáků je „říční“ dovolená spojená se spaním ve stanu. Stanů najdeme na trhu obrovské množství. Pro vodáky jsou nejlepší samorozkládací verze – vynikají lehkostí, stojí během chviličky a vyjdou na nějakých 1000-1500 korun.

Během každé dovolené, tu vodáckou nevyjímaje, je nutné řešit jídlo a vaření. Lze samozřejmě využívat restaurační zařízení kolem vodáckých tras. Podstatně romantičtější je ale vařit si v polních podmínkách (třeba během polední zastávky na krásné mýtině hned u řeky). Praktické miniaturní vařiče lze včetně plynové kartuše pořídit i za ceny kolem pětistovky. Dají se sehnat ale i podstatně větší kempingové vařiče – třeba i se třemi plotýnkami.

Aby vám dovolenou neznepříjemňoval dotěrný hmyz, zvažte použití repelentu. Kromě klasických sprejů lze pořídit i repelentní náramky či třeba svíčky.

Dále doporučujeme do stanu příjemnou karimatku a spacák. Pokud pojedete na vodu v létě, určitě vám postačí spací pytel na 1-2 sezony. Je zbytečné utrácet za spací pytle do arktických podmínek. Navíc by vám v něm asi bylo horko.

Dále nezapomeňte na nepromokavé boty do kempu, boty s pevnou špičkou (ne sandále, kroksy či žabky), oblečení do tepla i do chladu (trička a mikinu, kraťase i delší kalhoty, ve Slovinsku se bude hodit i neopren a funkční prádlo), kapesní nůž, sluneční brýle, opalovací krém, toaletní papír (nikdy nevíte, kdy to na vás přijde), baterku, základní lékárničku (obvaz, dezinfekce, prášky proti bolesti), nádobí (alespoň papírové, ideálně ešus), základní příbory, a pití (hlavně nealkoholické). Vydáte-li se na dravé a rychlé řeky, bude velmi vhodná helma.

Na vodu i na hory? Žádný problém!

Pokud svoji vodáckou dovolenou zkombinujete s pobytem na horách (vyloženě se to nabízí v případě Dunajce), vhod přijde i outdoorové vybavení – batohy, trekingové hole apod. Výrobci nabízí nepřeberné množství vychytávek, do kterých se při pobytu v přírodě zamilujete. Chcete-li být permanentně v obraze, co je nového, můžete se přihlásit k odběru newsletteru. Každý, kdo se takto přihlásí, získává slevový poukaz na 100 Kč.

Ať už se vydáte kamkoliv, tým Procamping vám přeje nezapomenutelnou dovolenou s pádlem v ruce!

Sdílejte článek:

Podobné příspěvky

Ollie Roučkouvá převezla dvě medaile z maďarského Bugaci

Více než 1300 km v obytňáku a 300 náročných závodních kilometrů na Yamaze. To vše stihla Ollie Roučková během tři dnů v Evropě. Odměnou ji bylo zlato v dámské kategorii a bronz mezi muži, které získala v maďarském Bugaci. Zlato na písečných dunách Ollie má za sebou další úspěšný závod. První kolo evropského šampionátu BAJA…

Celý článek

10 parádních treků, na nichž zrelaxujete a načerpáte energii

Rádi byste vzali rodinu na pohodový horský trek na čerstvém vzduchu? Anebo si chcete dát pořádně do těla při zdolávání náročných vrcholů? Ať tak či onak, nemusíte cestovat daleko. I na území České republiky najdeme řadu vzrušujících lokalit, natož pak ve velehorách na území sousedních států. Jaké destinace máme na mysli a co si vzít…

Celý článek

Potkejte se s Procampingem na Autosalon Show v Hradci Králové. Představíme nové obytné vozy a půjčovnu

Dva nádherné obytné vozy pro vás přivezeme na Autosalon Show a Rally Show na letiště Hradec Králové v sobotu 14. května 2016. Při této příležitosti slavnostně spustíme půjčovnu obytných vozů. Přijďte se na Autosalon Show 2016 bavit a načerpat řádnou dávku inspiarace na svou letní dovolenou. Na duálním okruhu CzechRing v Hradci Králové si užijete maximální adrenalin…

Celý článek